1. SUPINE
  2. Blog o saunovaní
  3. Aké sú náklady na infrasaunu? Prečo je infrasauna drahšia ako fínska sauna?

Aké sú náklady na infrasaunu? Prečo je infrasauna drahšia ako fínska sauna?

Často nás prekvapí cena infrasáun alebo infračervených saun.

Prečo je jej cena vyššia ako napríklad cena fínskej sauny? Prečo je infrasauna drahšia ako klasická sauna?

Začnime od začiatku. Aké sú vlastnosti infrasauny? Ako už názov napovedá, infrasauna sa vyhrieva pomocou infračerveného žiarenia, ktoré vyžarujú namontované sálavé ohrievače. Infračervené žiarenie pôsobí priamo na telo bez ohrievania okolia. Lúče prenikajú vrstvami kože a sú ďalej vedené cez vodu v tkanivách. Tento efekt znamená, že telo nie je unavené vysokou teplotou vzduchu, ako je to v tradičných saunách.

Aké sú výhody infrasauny?

Najdôležitejšie výhody infrasauny v porovnaní s tradičnou saunou:

  • infrasauna sa zohreje prakticky hneď po zapnutí radiátorov – na použitie sauny nie je potrebné čakať, kým sa kabína zohreje,
  • Infrasauna je najlepšou voľbou pre športovcov – kúpanie v nej nie je namáhavé (vzduch sa neohrieva ako v tradičných saunách) a pomáha liečiť poúrazové stavy a uvoľňovať svaly,
  • infračervené vyhrievané sauny sú vhodné pre starších ľudí alebo malé deti, pretože nezaťažujú organizmus.

Aké sú rozdiely medzi infrasaunou a fínskou saunou?

Oba typy sauny sú určené na zvýšenie telesnej teploty, čo má okrem iného priamy vplyv na zrýchlenie metabolizmu, zmiernenie príznakov únavy po fyzickej námahe (užitočné pre športovcov) alebo na boj proti kožným ochoreniam (napríklad akné). V oboch typoch sauny sa tento účinok dosahuje dvoma rôznymi spôsobmi.

V infrasaune sa teplo získava z infračerveného (IR) žiarenia, ktoré vyžarujú špecializované sálavé ohrievače. V každej infrasaune je niekoľko sálavých ohrievačov. Žiarenie pôsobí priamo na telo bez zvýšenia teploty vzduchu.
Na druhej strane, vo fínskej saune sa vysoká teplota dosahuje pomocou variča, ktorý ohrieva vzduch v celej kabíne. V každej fínskej saune je zvyčajne jeden varič.

Prečo je infrasauna drahšia?

Pretože je vybavený niekoľkými sálavými ohrievačmi, ktoré vyžarujú infračervené žiarenie.

Vysoká teplota v infrasaune sa dosiahne takmer okamžite, čo pri tradičných saunách nie je možné. Infračervené žiarenie bezpečne a jemne preniká do tela bez rizika prehriatia tela, pretože okolitý vzduch má konštantnú teplotu. V každej infrasaune sú nainštalované 2-3 sálavé ohrievače na každé sedadlo. Náklady na infrasaunu súvisia s tým, že každý sálavý ohrievač stojí menej ako jeden fínsky saunový ohrievač.