1. SUPINE
  2. Blog domki 35m2
  3. Budowa domu na zgłoszenie – najważniejsze informacje i formalności

Budowa domu na zgłoszenie – najważniejsze informacje i formalności

Budowa domu na zgłoszenie wymaga przestrzegania konkretnych wytycznych i dopełnienia niezbędnych formalności. Poznaj najważniejsze informacje!

Budowa domu bez pozwolenia wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych. Dodatkowo niezbędne są pewne formalności. Niestety powszechnie panuje błędna opinia, że „Wolnoć, Tomku, w swoim domku” i budynki muszą jedynie spełniać konkretny metraż. Przygotowaliśmy w pigułce najważniejsze informacje związane z budową domu na zgłoszenie.

Na jakiej działce można wybudować dom na zgłoszenie?

Czy na działce leśnej można postawić dom letniskowy? Czy na działce rolnej można wybudować całoroczny dom bez pozwolenia? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań. Odpowiedzi na te lub podobne pytania można uzyskać w Starostwie Powiatowym, na którego terenie znajduje się działka. Urzędnik sprawdzi miejscowy plan zagospodarowania lub studium zagospodarowania terenu. Dodatkowo dowie się, czy działka nie leży w strefie chronionej, np. w parku krajobrazowym lub narodowym. Na podstawie tych informacji urzędnik określi, czy na danym terenie może być wybudowany dom na zgłoszenie.

Czy muszę zgłaszać budowę domu bez pozwolenia?

Do budowy domu bez pozwolenia niezbędne jest jego zgłoszenie. Do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego należy dostarczyć odpowiedni formularz (dostępny w tymże urzędzie) oraz mapę, na której zostanie zaznaczone miejsce budowy. Formularz nie musi zostać zaakceptowany – jeżeli urząd do 21 dni nie zgłosi zastrzeżeń, budowa domu na zgłoszenie może się rozpocząć. W związku z obowiązującym terminem należy zgłosić planowaną budowę najpóźniej w terminie 30 dni od momentu rozpoczęcia przedsięwzięcia.

Jakie instalacje trzeba doprowadzić do domu na zgłoszenie?

Dom bez pozwolenia z założenia jest budynkiem rekreacyjnym, więc przepisy nie wymuszają podłączenia do wody, czy kanalizacji. Jednak, aby w pełni skorzystać z uroków domu, można doprowadzić przyłącze WOD-KAN, przyłącze elektryczne (czy też skorzystać z instalacji fotowoltaicznej).

Co jeszcze muszę wiedzieć przed podjęciem decyzji o budowie domu na zgłoszenie?

Przed podjęciem decyzji o budowie domu bez pozwolenia może pojawić się wiele pytań i wątpliwości. Zachęcamy do zajrzenia na stronę z najczęściej pojawiającymi się pytaniami FAQ, gdzie przygotowaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. 

Projekt domu na zgłoszenie – poznaj ofertę.

W naszej ofercie znajdują się projekty domów w pełni spełniające aktualne normy. Jesteśmy doświadczonym producentem domów na zgłoszenie, a to oznacza, że nasze budynki są nie tylko atrakcyjne wizualnie i praktyczne, ale przede wszystkim bezpieczne.