Najczęściej zadawane pytania dotyczące domków do 35m2

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, których często poszukują przyszli właściciele domków do 35m2. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące pytania, dzięki którym, mamy nadzieję, rozwiejemy wszelkie wątpliwości będące naturalną częścią przygotowań do inwestycji, jaką jest budowa domku bez pozwolenia.

Wzniesienie drewnianego domku o powierzchni do 35 m2 nie jest zobligowane uzyskaniem pozwolenia na budowę. Mimo to należy zgłosić planowane przedsięwzięcie do odpowiedniego urzędu (najczęściej jest to Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta) najpóźniej w terminie 30 dni od momentu rozpoczęcia robót. Każdy wybudowany budynek gospodarczy musi być zgodny z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wizyta w urzędzie jest wymagana, by sprawdzić czy działka, na której planujemy budowę domu do 35 m2 jest działką budowlaną oraz czy określone są warunki, które należy spełnić, jak na przykład maksymalna wysokość czy nachylenie dachu.

Odległość, która musi być zachowana od granicy działki porządkuje obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Zgłaszając budowę do odpowiedniego organu (Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta) domek można usytuować 4 m od granicy działki, lub 3 m od niej, jeśli na ścianie przygranicznej nie znajdują się okna ani drzwi. Jest możliwość postawienia domku bliżej granicy działki, ale wyłącznie po otrzymaniu pozwolenia na budowę, co wiąże się z załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności wymaganych przy ubieganiu się o zgodę na budowę, tj. m. in. projektu budowlanego i innych dokumentów.

Przygotowanie powierzchni terenu pod budowę domku spoczywa na barkach Inwestora. Budynek posiada sporą masę, stąd obowiązkowe są zabiegi gwarantujące solidną podbudowę. Podłoże musi być utwardzone i właściwie przygotowane. Nasi specjaliści doradzają wykonanie podbudowy z płyty betonowej, słupów betonowych lub stóp fundamentowych. Niewykluczone jest też wzniesienie domku na bloczkach betonowych, jednak to rozwiązanie stosuje się wyłącznie przy mniejszych domkach.

Jeśli inwestor zdecyduje się na wyposażenie domku 35m2 w saunę, niezbędne jest doprowadzenie przyłącza elektrycznego – zasilania trójfazowego 400 V 3N. Jeśli planujemy wyposażyć domek w prysznic, toaletę lub inne urządzenia sanitarne, dla których konieczny jest dopływ bieżącej wody, należy doprowadzić również przyłącze WOD-KAN.

Nasi specjaliści zawsze sprawdzają miejsce montażu przed związaniem się umową. Tym sposobem szukają rozwiązania dla każdego kłopotliwego przypadku. Jest to również kwestia bardzo indywidualna i za każdym razem zupełnie odmienna. Nie zdarzyła się dotąd sytuacja, aby inwestor musiał rezygnować z marzenia o własnym domku do 35m2 z powodu niewygodnej lokalizacji.

Nie wykluczamy takiej możliwości w chłodniejszych miesiącach, jeśli temperatura powietrza nie spadnie poniżej 10˚C oraz warunki atmosferyczne będą korzystne. Montażu nie wykonuje się podczas różnego rodzaju opadów (np. deszczu, śniegu) i niskiej temperatury, ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia niepowodzeń technicznych.

Możliwość taka istnieje, o ile Klient poinformuje wykonawcę o tym fakcie przed realizacją zamówienia. W przypadku występowania szansy na ewentualną zmianę lokalizacji domku, jego budowa musi przebiegać w specyficzny sposób, zakładający montaż dodatkowych belek konstrukcyjnych. Są one niezbędne dla potencjalnego przewozu za pomocą dźwigu.

Domki tworzymy ręcznie z drewnianej konstrukcji szkieletowej. Pomiędzy belkami konstrukcyjnymi domek jest izolowany i ocieplany wełną mineralną (15 cm). Dotyczy to zarówno ścian, sufitu, ale także dachu. Konstrukcja przykryta jest deską elewacyjną. Więcej informacji na temat materiałów wykorzystanych do budowy domków znajdziesz w kartach technicznych danego modelu.

Oczywiście. Udostępniamy wachlarz kolorów do indywidualnego wyboru. Różne okoliczności przestrzeni często warunkują styl i kolor elewacji. Czasem podyktowane jest to życzeniem, czasem chęcią stworzenia harmonijnej całości z innymi pobliskim budynkami. Rozumiemy to, dlatego decyzję o ostatecznym kolorze pozostawiamy Inwestorowi. Kolor olejów do pokrycia desek elewacyjnych można wybrać z palety kolorów Vidaron.

Tak. Deska elewacyjna pokrywana jest specjalnym olejem w danym kolorze, zapewniającym trwałość i odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Regularne malowanie jej co kilka lat, jest wskazane, ponieważ wzmacnia trwałość całego domku, dzięki czemu domek długie lata jest w świetnej kondycji i nie niszczeje.

Tak. Domek wyposażamy w wentylację grawitacyjną, która dzięki odpowiednio umieszczonym nawiewom i wywiewom gwarantuje komfort korzystania i właściwy proces przewietrzania. Pominięcie tego komponentu wiąże się z problemami użytkowania domku. Chcąc uniknąć nieprzyjemności zdrowotnych wynikających z wilgoci czy nawet powstającego grzyba, wentylacja jest niezbędna i kluczowa.

Tak, Klient otrzyma od nas gotowy projekt i wizualizacje domku. Budynki występują tylko w jednym wariancie ze względu na optymalizację produkcji. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie w tak krótkim czasie. Dokładny układ budynku przedstawiony jest na rzucie na stronie produktu oraz w karcie technicznej danego modelu.

Początkowo kosztorysujemy dom do 35m2 według wybranego modelu przez Inwestora. Po wysłaniu wstępnej oferty Klientowi kontaktujemy się i ustalamy czy inwestycja podanego rzędu kosztów jest w jego zasięgu. Później czekamy na pełną akceptację ze strony Klienta i ustalamy termin realizacji. Po tym etapie przygotowujemy umowę i finalizujemy zamówienie. Jest to standardowy proces, od którego oczywiście czasami bywają odstępstwa wynikające z różnych czynników i sytuacji.

Nasi montażyści troszczą się o dopieszczenie wszystkich istotnych funkcji domku. Dlatego też torują odpowiednie drogi przepływu nagromadzonej wody, dzięki którym jest ona odprowadzana. Instalują rynnę spustową, która zapewnia bezpieczne i bezproblemowe spływanie wody.

Materiał wykończeniowy na podłogę zależy od charakteru pomieszczenia i jego wyposażenia. W pomieszczeniach użytkowych i wypoczynkowych podłoga może wykonana być z płyt OSB, drewna świerku skandynawskiego lub z paneli podłogowych o klasie AC5. Jeśli Inwestor zdecyduje się na saunę w domku to zaopatrzamy ją w podest położony na drewnianej podłodze. W pomieszczeniach mokrych kładziemy specjalne płyty wodoodporne, na których inwestor we własnym zakresie może położyć płytki. Przygotowujemy je do tego zabiegu, ale sami nie zajmujemy się kafelkowaniem

Aktualnie wykonujemy domki do 35m2 tylko według wykonanych przez nas wcześniej projektów. Jest to związane z optymalizacją budowy domków, lecz zawsze staramy się dostosowywać do życzeń Klienta, aby efekt końcowy był zadowalający. Dokładamy starań, by precyzyjnie odzwierciedlić wybrany projekt. Dzięki nabytemu przez lata doświadczeniu, potrafimy przewidzieć następstwa niesprawdzonych rozwiązań, dlatego nasze projekty są przekładane na rzeczywistość bez zbędnego ryzyka i niepotrzebnych niepowodzeń.

Tak. Prócz oferty drewna olejowanego stosowanego na zewnątrz, mamy inne rozwiązanie. Dla osób, którym zależy na nowoczesnym stylu domku ogrodowego proponujemy zewnętrzne płyty elewacyjne HPL. Są odporne na butwienie i korozję oraz na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak np. śnieg, deszcz czy słońce. Ich przeznaczenie to elegancka elewacja budynków zewnętrznych. W domku można także uwypuklić nowatorski charakter budowli panelami na rąbek stojący. Należy zauważyć, iż te rozwiązania są mniej korzystne cenowo.

Oczywiście. Zamiast boazerii drewnianej oferujemy płyty kartonowo – gipsowe malowane na wybrany kolor. Ściany lub podłogę możemy przygotować pod kafelkowanie, jednak ich położenie leży po stronie Inwestora.

Jeśli Klient zdecyduje się na saunę w domku do 35m2 to Nasza Firma w pełni wyposaża tę saunę, natomiast pozostałe pomieszczenia są wykończone, ale nie zostają w żaden sposób „umeblowane”. Dostarczenie i montaż umywalki, WC lub innego sanitariatu spoczywa po stronie Inwestora.

Masz więcej pytań do producenta domków do 35m2?

Zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem poniższego formularza. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i udzielimy wszelkich niezbędnych informacji odnośnie domków do 35m2 bez pozwolenia.

Wybierz swój dom bez pozwolenia na budowę