Ktorú celoročnú chatu si vybrať – drevenú alebo murovanú? Aké sú výhody a nevýhody oboch riešení?
Predtým, ako si vyberiete dizajn letného domu, musíte sa rozhodnúť, či pôjde o drevenú alebo murovanú stavbu. Nehnuteľnosť musí byť predovšetkým bezpečná a zdravá, pretože ide o investíciu na dlhé roky a dokonca na niekoľko generácií. Preto je dôležité venovať pozornosť základným aspektom, ako je odolnosť, materiály, ale aj skúsenosti zhotoviteľa a následná údržba objektu či možnosť rozšírenia.
Drevený alebo murovaný dom – ktorý je odolnejší?
Celoročná budova je prispôsobená rôznym poveternostným podmienkam. Aby bol bezpečný, musí byť schopný odolať nielen nárazovému vetru, sneženiu a dažďu, ale aj páliacemu slnku a plynutiu času. Vďaka moderným technológiám a pri správnom použití nie je drevený dom horší ako dom z tehál alebo dutých blokov. Bohaté skúsenosti zo Škandinávie dokazujú, že drevená stavba postavená z najlepších materiálov profesionálnym tímom, rovnako ako murovaná stavba, môže vydržať niekoľko generácií. Okrem toho možno drevostavbu ľahšie rekonštruovať a rozširovať, čo je v priebehu rokov ďalšia výhoda.
Ak je prioritou rýchla realizácia, vyberte si rekreačný dom z dreva.
Obrovskou výhodou drevostavieb v porovnaní s murovanými stavbami je rýchlosť výstavby. Veľká časť drevostavby je prefabrikovaná, pričom hotové komponenty a polotovary sa montujú na pozemku stavebníka v expresnom tempe. To znamená, že od rozhodnutia o výstavbe do jej dokončenia uplynie len niekoľko týždňov. Samotná výstavba dreveného domu na pozemku trvá len niekoľko dní. Takýto krátky čas nie je možný pri stavbe murovaného objektu, už len kvôli potrebe jeho ochutnávania. Okrem toho je výstavba drevostavby možná počas celého roka a prakticky bez ohľadu na počasie.
Ktorý typ rekreačného domu je ekonomickejší na údržbu?
Ak sa bude dom používať celoročne, je vhodné zvážiť, ako ho udržiavať v chladnejších mesiacoch. Nepochybnou výhodou drevostavby je, že sa v nej dá oveľa rýchlejšie vykurovať. Steny takejto budovy neabsorbujú toľko tepla ako murované steny. To znamená, že vzduch v drevenom dome sa rýchlejšie zohrieva.
Chcete byť bližšie k prírode? Najlepšou voľbou je drevený rekreačný domček.
Mnohí ľudia sa rozhodnú postaviť si rekreačný dom z jednoduchého dôvodu. Chcú byť bližšie k prírode. Každú voľnú chvíľu strávte mimo betónovej džungle. Nasávajte vôňu lesa, relaxujte na čerstvom vzduchu, vychutnávajte si zvuky prírody… V tomto prípade je ideálny celoročný dom z dreva, pretože táto surovina pomáha vytvárať jedinečnú mikroklímu vo vnútri domu. Drevená budova navyše dokonale splynie s prírodou, a to nielen vďaka použitiu ekologickej suroviny, ale aj vďaka svojmu dizajnu. Preskúmajte návrhy drevených domov v súlade s prírodou.