Ako vyzerá ekologický celoročný dom? Na čo si treba dať pozor hneď na začiatku?
Ekologická úloha domu sa začína už vo fáze výstavby. Ekologická budova nie je len materiál, dizajn, ale aj vybavenie. Ako si vybrať dodávateľa a navrhnúť, aby ste žili v súlade s prírodou?
Na čo si dať pozor pri stavbe ekologického domu?
Už pri výbere dodávateľa je dôležité venovať pozornosť spoločnosti ako celku. Ako výrobca dreveníc na objednávku vyvažujeme ťažbu materiálu z lesa… výsadbou stromov v lese. Realizujeme kampaň „V harmónii s prírodou”, o ktorej si môžete prečítať viac.
tu
.
Okrem toho na stavbu celoročných chát používame prírodné materiály z legálnych zdrojov. Máme dlhoročné skúsenosti a spoľahlivých dodávateľov, pričom blaho životného prostredia je pre nás prioritou, a preto ponúkame aj inštaláciu fotovoltaických panelov.
Ako by mala vyzerať konštrukcia ekologického domu?
Zelená budova by mala mať čo najjednoduchší objem na základe štvorca alebo obdĺžnika. Táto konštrukcia minimalizuje plochu povrchu, čo vedie k menším tepelným stratám. Okrem toho sa oplatí dbať na rozmiestnenie miestností, aby sa čo najlepšie využilo denné slnečné svetlo. Je veľmi dôležité, aby izby, v ktorých bývame počas dňa, boli orientované na juh.
Ako vyzerá dom postavený v súlade s prírodou?
Budova šetrná k životnému prostrediu predovšetkým zapadá do svojho okolia. Zvyčajne ide o drevený bungalov s veľkým preskleným oknom. Obrovské okná totiž uľahčujú pozorovanie prírody a vytvárajú dojem, že ste v prírode.
Čo tvorí vybavenie ekologického domu?
Zelená budova by mala čo najmenej zasahovať do životného prostredia. Pri výbere elektrických spotrebičov venujte pozornosť ich energetickej účinnosti a možno si vyberte aj spotrebiče z druhej ruky. Okrem toho je vhodné zabezpečiť, aby sa napríklad elektrická energia získavala z obnoviteľných zdrojov.
Okolie ekologického domu by tiež malo byť v súlade s prírodou. A môže jej dokonca pomôcť, napríklad medonosnými rastlinami, ktoré prilákajú včely a iný užitočný hmyz. Medzi takéto rastliny patria. vres, modrá facélia, ďatelina, levanduľa, ihličnan, šalvia a dokonca aj maliny, jablká, čerešne, višne, egreše a čučoriedky.
Aké sú vlastnosti ekologického domu?
O tom, či je budova ekologická, rozhoduje jej samotná konštrukcia. Nezanedbateľný je aj proenvironmentálny prístup dodávateľa, použitie prírodných materiálov a samotný dizajn. Ekologický dom zapadá do prostredia, v ktorom je postavený, a jeho okolie môže podporovať miestnu faunu a flóru.