1. SUPINE
  2. Blog domki 35m2
  3. Ekologiczny domek całoroczny – budowa, wygląd i wyposażenie

Ekologiczny domek całoroczny – budowa, wygląd i wyposażenie

Jak wygląda ekologiczny domek całoroczny? Na co zwrócić uwagę od samego początku?

Ekologiczna rola domu zaczyna się już na etapie jego budowy. To nie tylko materiały, wygląd, ale i wyposażenie sprawiają, że budynek jest eko. Jak wybrać wykonawcę i projekt, aby żyć w zgodzie z naturą?

Na co zwrócić uwagę podczas budowy domku ekologicznego?

Już wybierając wykonawcę, należy zwrócić uwagę na całokształt firmy. Jako producent drewnianych domków na zgłoszenie bilansujemy pozyskiwanie materiału z lasu… sadząc w nim drzewa. Prowadzimy akcję “W zgodzie z naturą”, o której więcej można przeczytać tutaj.

Ponadto do budowy domków całorocznych wykorzystujemy naturalne materiały pochodzące z legalnych źródeł. Mamy wieloletnie doświadczenie i sprawdzonych dostawców, a dobro środowiska naturalnego jest dla nas priorytetem dlatego w swojej ofercie mamy również montaż paneli fotowoltaicznych.

Jak powinna wyglądać konstrukcja eko domu?

Ekologiczny budynek powinien mieć jak najprostszą kubaturę opartą o kwadrat lub prostokąt. Taka konstrukcja minimalizuje powierzchnię, co przekłada się na mniejsze straty ciepła. Ponadto warto upewnić się co do rozkładu pomieszczeń, aby w jak największym stopniu wykorzystywać na co dzień światło słoneczne. To bardzo ważne, aby pokoje, w których przebywamy w ciągu dnia, były zwrócone na południe.

Jak wygląda domek wybudowany w zgodzie z naturą?

Budynek przyjazny środowisku przede wszystkim komponuje się z jego otoczeniem. To najczęściej drewniany domek z dużym przeszkleniem. Ogromne okna ułatwiają bowiem obserwację natury oraz sprawiają wrażenie przebywania na jej łonie.

Co składa się na wyposażenie domu ekologicznego?

Ekologiczny budynek powinien jak najmniej ingerować w środowisko naturalne. Wybierając sprzęty elektryczne, należy zwrócić uwagę na ich energooszczędność, a może nawet wybrać takie z drugiej ręki. Ponadto warto zadbać chociażby o pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

 

Otoczenie eko domku także powinno współgrać z naturą. A może nawet jej pomóc np. dzięki roślinom miododajnym, które przyciągną pszczoły i inne pożyteczne owady. Do takich roślin należą m.in. wrzosy, facelia błękitna, koniczyna, lawenda, jeżówka, szałwia, a nawet malina, jabłoń, czereśnia, wiśnia, agrest i borówka.

Czym charakteryzuje się eko dom?

O tym, czy budynek jest ekologiczny, decyduje już sama jego budowa. Prośrodowiskowe podejście wykonawcy, wykorzystanie naturalnych materiałów, a także sam projekt nie pozostają bez znaczenia. Eko dom komponuje się ze środowiskiem, w jakim został wybudowany, a jego otoczenie może wspierać lokalną faunę i florę.