1. SUPINE
  2. Blog domki 35m2
  3. Jaka działka pod dom 35m2?

Jaka działka pod dom 35m2?

Jaka działka będzie odpowiednia pod dom 35m2? Jakie powinna mieć wymiary oraz cechy, aby móc na niej wybudować dom na zgłoszenie?

Zanim zainwestujesz w konkretną działkę, musisz dowiedzieć się, jakie cechy powinna mieć, aby móc na niej wybudować dom bez pozwolenia na budowę. Już teraz zdradzamy, że wymagania nie są trudne, a szczegóły poznasz w naszym poradniku.

Czy na każdej działce można postawić domek do 35m2?

Niestety nie na każdej działce możliwa jest budowa domku rekreacyjnego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka powinna dopuszczać:

  • zabudowę jednorodzinną mieszkaniową,
  • budowę domków letniskowych lub gospodarczych.

 

W przypadku, gdy plan nie przewiduje możliwości zabudowy rekreacyjnej, konieczne jest złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia działki, czyli przekształcenia np. działki rolnej na działkę budowlaną.

 

Na niektórych terenach wciąż jednak nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji należy uzyskać w starostwie powiatowym decyzję o warunkach zabudowy.

Czy na działce rolnej można postawić domek letniskowy?

Jeśli plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę zagrodową, to na działce rolnej jest możliwa budowa domku na zgłoszenie. Problemem jednak może już być sam zakup działki rolnej, jeżeli nie jesteś rolnikiem. Zakup przez osobę niemającą statusu rolnika i nieprowadzącą działalności gospodarczej możliwy jest w przypadku, gdy powierzchnia działki nie przekracza 1 ha.

Jaki wymiar działki pod dom na zgłoszenie?

Działka pod budowę domu letniskowego powinna mieć minimum 500m2. Co więcej, według Prawa Budowlanego na każde 500m2 działki może przypadać jeden dom o powierzchni nieprzekraczającej 35m2 bez pozwolenia na budowę. Czyli na przykład na działce o powierzchni 1000m2 możesz wybudować 2 domki letniskowe.

 

Poznaj najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi dotyczące domków do 35m2.

 

Jaka powinna być minimalna odległość domku rekreacyjnego od granicy działki?

Domek letniskowy można wybudować już 4m od granicy działki. W przypadku, gdy na ścianie przygranicznej nie znajdują się okna ani drzwi, to domek może być oddalony nawet 3m od granicy działki. Tę odległość nadal można zmniejszyć, jednak wymagane jest wtedy otrzymanie pozwolenia na budowę.

 

Budowa domu na zgłoszenie wymaga przestrzegania konkretnych wytycznych i dopełnienia niezbędnych formalności. Poznaj najważniejsze informacje w tym artykule.

 

Jakie media są niezbędne przy budowie domku letniskowego?

Media przy domku rekreacyjnym to bardziej wygoda i podniesienie jego wartości niż konieczność. Jeśli planujesz wyposażyć domek na przykład w prysznic i toaletę, to do działki należy doprowadzić przyłącze WOD-KAN. Ponadto, jeżeli zdecydujesz się na wyposażenie domku 35m2 w saunę, niezbędne jest doprowadzenie przyłącza elektrycznego – zasilania trójfazowego 400 V 3N.