Planowanie instalacji fotowoltaicznej najlepiej rozpocząć już na etapie szukania działki pod budowę domu. W związku z faktem, iż najważniejszym elementem wpływającym na wydajność systemu PV jest nasłonecznienie, selekcja miejsca odgrywa tutaj kluczową rolę. Jednak nie każdy ma możliwość wyboru obszaru przeznaczonego na swój dom. Dzięki dzisiejszym bardzo rozwiniętym możliwościom technicznym, niemalże każdy dach nadaje się na montaż paneli solarnych. Jednak jeśli mamy wybór, warto wiedzieć w jakich warunkach instalacja będzie działała najbardziej efektywnie.
Można wyróżnić 5 głównych wytycznych, które pomogą zoptymalizować późniejsze zyski z przydomowej elektrowni:
- EKSPOZYCJA DOMU
Warto zadbać o to, by budynek nie stał w miejscu zacienionym. Jego dach powinien być skierowany w kierunku południowym. Taka ekspozycja pozwala panelom pochłonąć najwięcej promieni słonecznych, co bezpośrednio przekłada się na maksymalną ilość produkowanej energii. Z drugiej strony – najgorszym rozwiązaniem jest montaż paneli na północ. Taka metoda ze względu na znikome nasłonecznienie skutkuje bardzo niską wydajnością paneli. Należy również pamiętać, by znajdujące się wokół drzewa nie powodowały zacienienia dachu.
- NACHYLENIE DACHU
Specjaliści i producenci urządzeń stosowanych w mechanizmach fotowoltaicznych zalecają instalację paneli pod kątem 30-45˚. Niewykluczony jest montaż paneli na dachu płaskim, jednak wiąże się to ze zwiększonymi kosztami ze względu na konieczność zastosowania konstrukcji podnoszącej komponenty.
- RODZAJ POKRYCIA DACHU
Instalacje najlepiej zdają egzamin na dachach pokrytych gontem bitumicznym lub metalem ze względu na ich trwałość. Dla porównania, dachówki są materiałem delikatniejszym i bardziej podatnym na uszkodzenia. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem naruszenia nawierzchni dachu, a ponieważ panele słoneczne są ciężkie, możliwości wykonania instalacji mogą zostać ograniczone.
- NAWIERZCHNIA DACHU
Najlepszym rozwiązaniem jest jednolita połać dachu, wolna od okien, kominów czy otworów wentylacyjnych, ponieważ każdy taki obiekt powoduje zmniejszenie dostępnej powierzchni pod montaż paneli. Konieczność położenia ich na innej ścianie dachu spowodować może gorszy dostęp promieni słonecznych, co skutkować będzie mniejszą ilością energii gotowej do zużycia. Ponadto skomplikowane dachy, z wieloma spadkami mogą utrudniać założenie wystarczającej ilości paneli i generują wyższy koszt przyłączenia instalacji.
- MIEJSCE FALOWNIKA
Warto zwrócić również uwagę na miejsce montażu inwertera. Pomieszczenia najlepiej sprawdzające się jako przechowalnia tego urządzenia to kotłownia, garaż czy piwnica. Falownik nie powinien być umieszczony w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 35˚C, w bezpośrednim sąsiedztwie pokoi mieszkalnych, w korytarzach, a także w szafach ze względu na ograniczoną wymianę powietrza. W razie możliwości już na etapie projektu domu przemyśleć można najlepsze trasy, którymi poprowadzone zostanie okablowanie od paneli do centrali elektrycznej.
Podsumowując, warto zwrócić uwagę jak istotna jest kwestia instalacji. Wszelkie prace z nią związane warto powierzyć specjalistom – takim jak my, zajmującym się montażem paneli słonecznych na co dzień. Zakładaniu systemów fotowoltaicznych w naszym kraju sprzyjają dofinansowania ze strony Państwa, pragnienie zaoszczędzenia pieniędzy wydawanych na rosnące rachunki za prąd i pogłębiająca się społeczna świadomość ekologiczna. Dzięki odpowiedniemu projektowi domu montaż paneli przebiegnie sprawnie, a Państwo będą mogli cieszyć się odnawialną energią elektryczną przez następne dziesiątki lat.