1. SUPINE
  2. Fotowoltaika
  3. Carporty zasilane energią słoneczną

Carporty zasilane energią słoneczną

Epoka samochodów spalinowych ma przed sobą swój schyłek. Najnowsze rozwiązania technologiczne wskazują na to, iż rozpoczyna się właśnie era samochodów elektrycznych, które być może w przyszłości opanują cały świat. Producenci pojazdów rozpoczynają lub kontynuują produkcję samochodów elektrycznych, a rządy planują wprowadzanie ich na rynek. Nie wiemy ile czasu zajmie całkowita konwersja samochodów na polskich ulicach, ale warto przygotować się do tej ewolucji wcześniej.

Z czasem na naszych ulicach będzie coraz więcej samochodów zasilanych energią elektryczną, a co za tym idzie, rośnie potrzeba powstawania miejsc przeznaczonych do ich ładowania. Tropem tym zmierzamy do wyjaśnienia terminu „carport”. Skrótowo mówiąc, jest to stacja ładowania samochodów elektrycznych. Carport można zdefiniować jako pokrytą konstrukcję służącą do ograniczonej ochrony pojazdów, a więc jest to nic innego jak wiata wyposażona w specjalną ładowarkę przeznaczoną dla samochodów elektrycznych. Stanowi ona nowoczesny pomysł na wykorzystanie dostępnego miejsca parkingowego i spożytkowanie naturalnej energii pochodzącej ze słońca.

Prywatny Carport może służyć jako garaż, a jego postawienie ma wiele zalet. Po pierwsze jest dużo łatwiejsze, gdyż nie wymaga pozwolenia na budowę, a wystarczy zgłoszenie chęci budowy złożone w Starostwie Powiatowym. Z praktycznego punktu widzenia carport chroni przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak śnieg czy słońce, mieści się na niewielkim terenie, a koszt budowy jest niższy niż w przypadku garażu. Ponad to wyróżnia go nowoczesność, wygoda i funkcjonalność. I co najważniejsze: daje niezależność energetyczną, czyli pozwala na korzystanie z ładowania w każdej chwili.

Proponujemy nowe rozwiązanie dla elektromobilności, którym jest carport wyposażony w panele fotowoltaiczne, zainstalowane na dachu. Ochrona samochodu, oszczędność i ładowanie w jednym. Jest to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, ponieważ całą energię niezbędną do naładowania auta, ładowarka pobiera z nieograniczonego źródła odnawialnego, czyli ze słońca. Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej na wiacie może zostać dofinansowany i odliczony od podatku.

Carport to idealne rozwiązanie w każdym miejscu przeznaczonym na parking dla samochodu, zarówno na prywatnej posesji jak i  w publicznych miejscach, na przykład przy galerii, stacjach benzynowych, hotelach, siłowniach czy innych firmach. Wiata może zostać wykonana w różnych rozmiarach, co stwarza możliwość zadaszenia i ładowania kilku samochodów jednocześnie.

Z pewnością w najbliższych latach carporty staną się powszechnym produktem, wykorzystywanym zarówno przez firmy jak i osoby prywatne. Sektor energii odnawialnej przez lata zmienia się nie do poznania. Rośnie wciąż zapotrzebowanie na produkty kompleksowe, które wpływają na oszczędność konsumencką i łatwość użytkowania. Zgodnie z hasłem, iż ‘potrzeba jest matką wynalazku’ tworzymy wiaty fotowoltaiczne, spełniające kilka funkcji. Wychodzimy naprzeciw wyzwaniom, takim jak zwiększające się ceny nieruchomości czy rachunki za energię elektryczną. Naturalnym wydaje się być w tej sytuacji całościowe podejście do stale zwiększających się potrzeb i tworzenie nowych rozwiązań, takich jak chociażby carporty.