1. SUPINE
  2. Fotovoltaika
  3. Fotovoltika – generátor alebo požierač úspor?

Fotovoltika – generátor alebo požierač úspor?

Obnoviteľná energia je v súčasnosti na vzostupe a jej popularita rastie najmä v jednej z jej divízií. Samozrejme, hovoríme o vývoji fotovoltaiky. Využívanie potenciálu slnečného žiarenia, ktoré je obnoviteľné a nevyčerpateľné, sa v našej krajine využíva čoraz viac.

Otázkou zostáva, či to naozaj stojí za to?

Dlho podceňovaná a vysoko účinná solárna energia je z dlhodobého hľadiska veľmi nákladovo efektívna. Denne používame čoraz viac spotrebičov poháňaných elektrickou energiou, ktorej cena nie je najnižšia. Okrem toho sa neustále zaznamenávajú prognózy neustáleho zvyšovania cien elektrickej energie. Investícia do fotovoltaickej inštalácie tomu môže zabrániť.

K pochopeniu výhod inštalácie fotovoltaického systému vám pomôže krátka a názorná prípadová štúdia uvedená nižšie.

Štandardná rodina žijúca v rodinnom dome spotrebuje za rok približne 4 500 kWh elektrickej energie. Po inštalácii fotovoltaického systému s výkonom 3,0 kWp sa z každého 1 kW získa v priemere 980 kWh, čo je spolu približne 2980 kWh. Podľa údajov významných inštitútov sa priebežne spotrebuje približne 20 % vyrobenej energie. V tomto prípade je to 596 kWh. Zvyšná energia sa odvádza do siete, pričom 80 % z nej (v tomto prípade 1907,2 kWh) sa môže v prípade potreby (napr. večer, keď zariadenie nevyrába energiu) získať späť. V tejto situácii fotovoltaická inštalácia s celkovým výkonom 3 kWp ušetrí rodine 2503,2 kWh, čo predstavuje 55,6 % ročnej potreby elektrickej energie. Keď sa ušetrená energia prepočíta na peniaze, ročná úspora predstavuje 1501,80 GBP.

Zriadenie fotovoltaickej inštalácie s výkonom 3 kWp vyjde na 16 až 18 000 GBP. Väčšina ľudí získava na tento účel finančné prostriedky. Našťastie je to čoraz dostupnejšie a jednoduchšie riešenie. Granty je možné získať z rôznych zdrojov, od provinčných environmentálnych fondov až po miestne orgány. Dotácie sa pohybujú od 40 % do 85 % hodnoty zariadenia. Pri zohľadnení najmenej výhodnej možnosti (40 %) je doba návratnosti približne šesť rokov, zatiaľ čo pri použití dotácie pokrývajúcej vyššiu sumu sa táto doba skráti až na tri roky. V prípade pokrytia samotných investičných nákladov by návratnosť nastala po 10 rokoch. Vzhľadom na viacročnú životnosť zariadenia (25-35 rokov) ide o veľmi výhodnú investíciu, a to aj napriek dlhšej dobe návratnosti. Bez ohľadu na spôsob financovania investície sa náklady vrátia v rýchlejšom alebo o niečo dlhšom časovom období.

Myšlienka využívania obnoviteľných zdrojov energie podporuje znižovanie nákladov aj starostlivosť o životné prostredie. Vzhľadom na vysokú možnosť získania podpory je čas návratnosti často kratší, ako sa pôvodne očakávalo. Vzhľadom na nestabilné ceny elektrickej energie, realistické odhady a výpočty, dotácie a zrýchlenú dobu návratnosti, ako aj povedomie verejnosti o ochrane životného prostredia a rýchly rast odvetvia elektrickej energie sa odborníci zhodujú, že inštalácia fotovoltaických zariadení je rentabilná.