1. SUPINE
  2. Fotowoltaika
  3. Fotowoltaika – generator czy pożeracz oszczędności?

Fotowoltaika – generator czy pożeracz oszczędności?

Energetyka odnawialna przeżywa w obecnych czasach rozkwit i wzrost popularności szczególnie jednego ze swoich działów. Mowa tu oczywiście o rozwoju fotowoltaiki. Z wykorzystywania potencjału promieniowania słonecznego, które jest odnawialne i niewyczerpalne, korzysta się w naszym kraju coraz częściej.

Pozostaje pytanie: Czy to się rzeczywiście opłaca?

Długo niedoceniana, a bardzo wydajna energia pochodząca ze słońca jest wysoce opłacalna w perspektywie czasu. Na co dzień wykorzystujemy coraz więcej urządzeń zasilanych prądem, którego cena nie należy do najniższych. Dodatkowo nieprzerwanie odnotowywane są prognozy zmierzające w kierunku stałego wzrostu cen prądu. Ustrzec przed tym może inwestycja w instalację fotowoltaiczną.

Pomoc w zrozumieniu dlaczego zainstalowanie systemu fotowoltaiki przynosi korzyści, niesie krótka i przykładowa analiza przypadku poniżej.

Standardowa rodzina zamieszkująca dom jednorodzinny w ciągu roku zużywa około 4500 kWh prądu. Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,0 kWp zyskuje średnio 980 kWh z każdego 1 kW, czyli łącznie około 2980 kWh. Dane dużych Instytutów mówią, iż na bieżąco wykorzystuje się około 20% wyprodukowanej energii. W tym wypadku wynosi to 596 kWh. Pozostałą energię odprowadza się do sieci, z czego 80% (tutaj 1907,2 kWh) można odzyskać kiedy zajdzie taka potrzeba (np. wieczorem gdy instalacja nie będzie produkowała energii). W tej sytuacji instalacja PV o mocy 3 kWp łącznie pozwoli zaoszczędzić rodzinie 2503,2 kWh, czyli 55,6% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Po przekalkulowaniu zaoszczędzonej energii na pieniądze, roczna oszczędność wynosi 1501,80 zł.

Założenie instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kWp sięga 16-18 tysięcy złotych. Większość osób pozyskuje na ten cel dofinansowanie. Na szczęście jest to coraz bardziej dostępne i łatwe rozwiązanie. Dotacje można otrzymać w różnorakich miejscach, poczynając od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, kończąc na lokalnych samorządach. Dofinansowania wynoszą od 40 % do nawet 85 % wartości instalacji. Biorąc pod uwagę najmniej korzystny wariant (40 %), czas zwrotu trwa około 6 lat, natomiast korzystając z dofinansowania pokrywającego większą kwotę, okres ten skraca się nawet do 3 lat. W sytuacji samodzielnego pokrycia kosztów inwestycji, zwrot nastąpiłby po 10 latach. Z uwagi na wieloletnią żywotność instalacji (25-35 lat) jest to bardzo rentowna lokata, mimo dłuższego terminu zwrotu. Niezależnie od sposobu sfinansowania inwestycji, koszty zwracają się w szybszym lub nieco dłuższym okresie czasu.

Idea wykorzystywania odnawialnych źródeł energii sprzyja zarówno ograniczeniu kosztów jak i dbałości o środowisko. Z uwagi na dużą możliwość otrzymania wsparcia, czas zwrotu z inwestycji jest często krótszy, niż początkowo zakładano. Biorąc pod uwagę niestabilne ceny prądu, realistyczne szacunki i wyliczenia, dofinansowania i przyspieszony okres zwrotu, a także świadomość społeczną na temat ochrony środowiska oraz dynamiczny wzrost branży elektroenergetycznej specjaliści są zgodni, iż instalacja PV jest opłacalna.