1. SUPINE
  2. Fotovoltaika
  3. Monokryštalické a polykryštalické panely – rozdiely

Monokryštalické a polykryštalické panely – rozdiely

Slnko sa dá využiť na výrobu čistej elektrickej energie. Fotovoltaické panely zachytávajú slnečnú energiu a premieňajú ju na elektrinu. Bežne sú k dispozícii dva hlavné typy solárnych panelov: monokryštalické a polykryštalické. Aké sú rozdiely? Ako vyzerá ich konštrukcia? Ktoré sú účinnejšie? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.

Začnime vysvetlením všeobecnej konštrukcie a fungovania fotovoltaických panelov. Konštrukcia každého prvku je založená na sériovo zapojených fotovoltaických článkoch vyrobených z kremíka. Odkiaľ sa berie elektrická energia v kremíku? Vzniká z fotónov, ktoré v nepretržitom prúde prúdia zo Slnka a narážajú na elektróny. Pohyb vznikajúci pri ich zrážke v kremíkových kryštáloch prechádza cez vodiče do meniča, do siete a potom do jednotlivých prijímačov, napríklad do televízora. Rozdielne spracovanie kremíka do článkov rozdeľuje panely do dvoch skupín: monokryštalické a polykryštalické. Ich vlastnosti sú uvedené nižšie.

Monokryštalický fotovoltaický panel, ako už názov napovedá, sa skladá z jedného veľkého monokryštalického kremíka. Najjednoduchšie ich spoznáte podľa farby. Ich farba je tmavomodrá alebo čierna. Charakteristickým znakom sú zaoblené hrany článkov, pretože kremíkový monokryštál má valcovitý prierez. Medzi výhody, ktorými sa monokryštalické panely vyznačujú, patrí určite najvyššia účinnosť. Tieto komponenty sa vyrábajú z najkvalitnejšieho kremíka, vďaka čomu sú najúčinnejšie (16-20 %). To so sebou prináša ďalšiu výhodu, pretože vďaka vyššej účinnosti je na výrobu určitého množstva energie pre dom potrebný menší počet panelov, čo má za následok menšiu plochu na inštaláciu. Slabšie slnečné svetlo tiež nediskvalifikuje dobrý výkon panelu. Väčšina výrobcov poskytuje na tieto zariadenia 25-ročnú záruku. Medzi hlavné nevýhody monokryštalických panelov patrí ich vysoká cena, ktorá vyplýva z drahšej výroby vzhľadom na jej náročnosť. Okrem toho, ak sa časť panela znečistí, môže dôjsť k poruche celého obvodu. Tento typ panelov je najobľúbenejší, takže hrozí nebezpečenstvo kúpy modulov s nekvalitným spracovaním.

Polykryštalický fotovoltaický panel pozostáva z článkov vyrobených z polykryštalického kremíka. Ich výrobná technológia znamená, že tieto bunky majú vždy obdĺžnikový alebo štvorcový tvar. Vyznačujú sa svetlomodrou farbou. Tento výrobok je relatívne nový a jeho výkon sa neustále zlepšuje. Zlepšenia v technológii približujú polykryštalické panely ich rovesníkom – monokryštalickým panelom. Medzi výhody patria nižšie výrobné náklady ako v prípade monokryštalických modulov. Výberom polykryštalických panelov sú náklady na inštaláciu nižšie. Okrem toho sa vyrábajú pomocou jednej z najobľúbenejších technológií, takže výber zariadení za atraktívnu cenu je značný. Zahŕňa tiež mnoho panelových ponúk s atraktívnou cenou, ale nízkou kvalitou. Polykryštalické panely majú o niečo nižšiu účinnosť, zvyčajne 16-18 %. Zvyčajne si vyžadujú aj väčšiu plochu na pokrytie potreby elektrickej energie v dome. To však neznamená, že majú horší výkon.

Aký typ panelu si vybrať? Túto otázku si kladú mnohí z nás. Uvedený prehľad by mohol prevážiť v prospech monokryštalických modulov. O investícii sa však oplatí uvažovať komplexne a zohľadniť kľúčové faktory, ako sú cena, priestor, tienenie a klíma, ktoré sú v každom prípade odlišné. Náklady – individuálna záležitosť. Priestor – zriedkavo obmedzuje možnosti. Vzhľadom na tienenie, ku ktorému dochádza, a možné znečistenie – tu sú polykryštalické panely najlepším riešením. Vzhľadom na klimatické podmienky v Poľsku sú zlatou strednou cestou polykryštalické panely, ktoré lepšie zachytávajú slnečné lúče a v letných mesiacoch sa menej zahrievajú.

V súhrne sú zdôraznené výhody aj nevýhody týchto dvoch technológií. Pri rozhodovaní o systéme v našej krajine je dobrá každá z týchto metód.