Słońce można wykorzystywać do produkcji czystej energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne przechwytują energię słoneczną, dzięki czemu zmieniana jest ona w prąd. Powszechnie dostępne są dwa główne rodzaje paneli słonecznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Czym się różnią? Jak wygląda ich budowa? Które są bardziej efektywne? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tym artykule.
Zacznijmy od wyjaśnienia ogólnej budowy i sposobu działania paneli fotowoltaicznych. Konstrukcja każdego elementu opiera się na szeregowo połączonych ze sobą ogniwach fotowoltaicznych wykonanych z krzemu. Skąd w krzemie bierze się prąd? Generują go fotony, które przemieszczają się nieprzerwanym strumieniem ze Słońca i uderzają w elektrony. Ruch wynikający z ich zderzenia w kryształkach krzemu przechodzi przez przewody do falownika, do sieci, a następnie do poszczególnych odbiorników, na przykład do telewizora. Różne przetwarzanie krzemu na ogniwa dzieli panele na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Ich cechy przedstawiamy poniżej.
Monokrystaliczny panel fotowoltaiczny, jak sama nazwa wskazuje, składa się z pojedynczego, dużego monokryształu krzemu. Najłatwiej rozpoznać je po kolorze. Ich barwa jest ciemnoniebieska lub czarna. Charakterystyczna cecha to zaokrąglone krawędzie ogniw, ponieważ monokryształ krzemu w przekroju ma cylindryczny kształt. Zalety które wyróżniają panele monokrystaliczne to na pewno najwyższa wydajność. Elementy te produkowane są z najlepszej klasy krzemu, dzięki czemu są najbardziej wydajne (16-20%). Wiąże się to z kolejną zaletą, gdyż dzięki wyższej wydajności mniej paneli potrzebnych jest do wygenerowania określonej ilości energii dla domu, przez co wystarcza mniejsza powierzchnia pod ich montaż. Słabsze nasłonecznienie również nie dyskwalifikuje przed dobrą wydajnością paneli. Większość producentów zapewnia 25-letnią gwarancję tych urządzeń. Do głównych wad paneli monokrystalicznych należy ich wysoka cena, która bierze się z droższej produkcji, ze względu na jej trudność. Ponadto jeśli część panelu zostanie zabrudzona, cały obwód może ulec awarii. Ten rodzaj paneli jest najbardziej popularny, dlatego istnieje niebezpieczeństwo zakupu modułów o niskiej jakości wykonania.
Polikrystaliczny panel fotowoltaiczny składa się z ogniw wyprodukowanych z polikrystalicznego krzemu. Technologia ich wytwarzania sprawia, iż ogniwa te zawsze mają kształt prostokąta lub kwadratu. Barwa jaką się charakteryzują to kolor jasnoniebieski. Produkt ten jest stosunkowo nowy, co wiąże się z ciągłym ulepszaniem jego sprawności. Doskonalenie technologii zbliża panele polikrystaliczne do ich rówieśników – paneli monokrystalicznych. Do zalet należy niższy koszt produkcji niż jest to w przypadku modułów monokrystalicznych. Wybierając panele polikrystaliczne koszt instalacji jest mniejszy. Ponadto wykonywane są jedną z najpopularniejszych technologii, dzięki czemu wybór urządzeń atrakcyjnych cenowo jest spory. Wiąże się to także z wieloma ofertami paneli o atrakcyjnej cenie, ale niskiej jakości. Panele polikrystaliczne działają z delikatnie mniejszą wydajnością, najczęściej na poziomie 16-18%. Zwykle wymagają również większej powierzchni, aby zaspokoić zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Nie oznacza to jednak, iż działają gorzej.
Który rodzaj paneli wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Przedstawione zestawienie mogłoby przeważyć szalę na stronę modułów monokrystalicznych. Warto jednak przemyśleć inwestycję holistycznie i wziąć pod uwagę kluczowe czynniki, takie jak cena, powierzchnia, zacienienia i klimat, które w każdym przypadku są inne. Koszt – sprawa indywidualna. Powierzchnia – rzadko ogranicza możliwości. Biorąc pod uwagę występujące zacienienia i ewentualne zabrudzenia – tutaj najlepszym rozwiązaniem są panele polikrystaliczne. Ze względu na panujące w Polsce warunki klimatyczne, złotym środkiem są panele polikrystaliczne, które lepiej zbierają promienie słoneczne i mniej nagrzewają się w miesiącach letnich.
Podsumowując, uwidocznione zostały zarówno zalety jak i wady obydwu technologii. Podejmując decyzję o wyborze systemu w naszym kraju, jedna i druga metoda stanowi dobry wybór.