1. SUPINE
  2. Fotowoltaika
  3. Pielęgnacja i czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Pielęgnacja i czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Liczba osób decydujących się na założenie instalacji fotowoltaicznej stale rośnie. Trudno dziwić się temu rosnącemu trendowi, skoro przynosi tyle korzyści. Prócz niezależności energetycznej, generowaniu oszczędności i dbałości o środowisko, nadwyżkę wyprodukowanej energii możemy odsprzedać do sieci energetycznej. Aby w pełni wykorzystać potencjał paneli należy je kontrolować i pielęgnować, zupełnie tak jak wszystkie inne elementy naszego gospodarstwa domowego. Dbałość o panele fotowoltaiczne może mieć korzystny wpływ na ich sprawność oraz żywotność. Przygotowaliśmy krótki poradnik w jaki sposób można samodzielnie dbać o ich poprawne funkcjonowanie.

Panele najlepiej czyścić wiosną, gdyż szczególnie po zimie i zalegającym śniegu pozostają na nich zanieczyszczenia. Pora dnia również ma znaczenie. Wczesny ranek lub późne popołudnie to najlepszy czas na ich mycie. Nigdy nie należy czyścić modułów w czasie południa, ponieważ wówczas są one najbardziej rozgrzane, co grozi ich uszkodzeniem. Produkt myjący powinien być miękki, nie rysujący powierzchni. Używanie detergentów również nie jest dobrym pomysłem ze względu na ryzyko zniszczenia. Myjki ciśnieniowe także mogą zaszkodzić naszym panelom. Instalację najlepiej myć 1-2 razu do roku – wiosną (zabrudzenia pozostałe po zimie) oraz późnym latem (po żniwach).

Panele fotowoltaiczne powinny stale być czyste i wolne od wszelkiego rodzaju kurzu, aby produkowały możliwie maksimum energii. Niestety wiąże się to z pewnym wyzwaniem, ponieważ najczęściej są one ulokowane na dachu budynku. Jednak chcąc zadbać o ich wysoką wydajność musimy kontrolować ich stan. Zanieczyszczone panele generują statystycznie 5 % mniejszą moc w porównaniu do instalacji będącej w idealnym stanie higienicznym.

Przez większość czasu w ciągu roku ogniwa nie wymagają pielęgnacji, z racji, iż głównym problemem są wyłącznie zanieczyszczenia, z którymi radzi sobie deszcz. Ingerencja konieczna jest wtedy, gdy zabrudzenia są cięższe, na przykład spowodowane przez ptactwo. W takim wypadku można użyć węża ogrodowego lub miękkiej gąbki namoczonej wodą z mydłem.

Poniżej w skrócie przedstawiamy kilka rad, jak warto pielęgnować panele fotowoltaiczne:

  1. Nigdy nie czyść paneli kiedy są one nagrzane – zaczekaj aż ostygną.
  2. Zadbaj o swoje prawidłowe zabezpieczenie na wysokości – Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  3. Nie używaj detergentów ani szorstkich gąbek – możesz porysować panele.
  4. Nie używaj myjek ciśnieniowych – mają zbyt dużą moc, co może prowadzić do uszkodzenia instalacji.
  5. Myj tylko wtedy kiedy panele rzeczywiście są brudne – w większości przypadków deszcz radzi sobie z kurzem i drobnymi nieczystościami.

Chcąc cieszyć się przydomową instalacją w pełnej okazałości pamiętajmy również, iż dom z czystymi panelami prezentuje się zdecydowanie korzystniej.