1. SUPINE
  2. Fotovoltaika
  3. Starostlivosť o fotovoltaické panely a ich čistenie

Starostlivosť o fotovoltaické panely a ich čistenie

Počet ľudí, ktorí sa rozhodnú zriadiť si fotovoltaickú inštaláciu, neustále rastie. Nie je prekvapujúce, že tento rastúci trend prináša toľko výhod. Okrem energetickej nezávislosti, úspor a starostlivosti o životné prostredie môžeme prebytočnú vyrobenú energiu predávať späť do siete. Aby sme využili plný potenciál panelov, je potrebné ich kontrolovať a udržiavať, rovnako ako každý iný prvok v našej domácnosti. Starostlivosť o fotovoltaické panely môže mať priaznivý vplyv na ich účinnosť a životnosť. Pripravili sme pre vás krátky návod, ako sa môžete sami postarať o ich správne fungovanie.

Panely je najlepšie čistiť na jar, pretože najmä po zime a pretrvávajúcom snehu na nich zostávajú nečistoty. Záleží aj na dennom čase. Najlepší čas na ich umývanie je skoro ráno alebo neskoro popoludní. Moduly by sa nikdy nemali čistiť na poludnie, pretože vtedy sú najviac zahriate a hrozí ich poškodenie. Čistiaci prostriedok by mal byť jemný a nemal by poškriabať povrch. Používanie čistiacich prostriedkov tiež nie je dobrý nápad kvôli riziku poškodenia. Tlakové umývačky môžu poškodiť aj naše panely. Najlepšie je čistiť zariadenie 1-2 krát ročne – na jar (nečistoty, ktoré zostanú po zime) a koncom leta (po zbere úrody).

Fotovoltaické panely by sa mali neustále udržiavať čisté a zbavené všetkých druhov prachu, aby produkovali čo najviac energie. To, žiaľ, predstavuje problém, pretože sa najčastejšie nachádzajú na streche budovy. Aby sme však zabezpečili ich vysokú výkonnosť, musíme kontrolovať ich stav. Znečistené panely generujú štatisticky o 5 % menej energie v porovnaní s inštaláciou, ktorá je v dokonalom hygienickom stave.

Väčšinu času počas roka si bunky nevyžadujú starostlivosť, pretože hlavným problémom je len znečistenie, ktoré sa rieši dažďom. Zásah je potrebný, ak je znečistenie väčšie, napríklad spôsobené vtákmi. V tomto prípade môžete použiť záhradnú hadicu alebo mäkkú špongiu namočenú v mydlovej vode.

Nižšie uvádzame niekoľko rád, ako sa starať o fotovoltaické panely:

  1. Nikdy nečistite panely, keď sú horúce – počkajte, kým vychladnú.
  2. Uistite sa, že ste vo výške riadne chránení – vaša bezpečnosť je prvoradá.
  3. Nepoužívajte čistiace prostriedky ani drsné špongie – mohli by ste panely poškriabať.
  4. Nepoužívajte tlakové umývačky – majú príliš veľkú silu, čo môže viesť k poškodeniu inštalácie.
  5. Panely umývajte len vtedy, keď sú skutočne špinavé – vo väčšine prípadov si dážď poradí s prachom a malými nečistotami.

Ak si chcete užiť svoju domácu inštaláciu v plnej kráse, mali by ste mať na pamäti, že dom s čistými panelmi vyzerá oveľa atraktívnejšie.