1. SUPINE
  2. Blog o saunovaní
  3. Zotavenie po tréningu – 5 domácich prostriedkov

Zotavenie po tréningu – 5 domácich prostriedkov

Regenerácia je nevyhnutnou súčasťou kvalitného tréningu. Zistite 5 domácich prostriedkov na odpočinok po cvičení.

Regenerácia po tréningu umožňuje dosiahnuť lepšie výsledky pri cvičení, znižuje riziko zranenia a zabraňuje strate svalovej hmoty. Odpočinok preto musí byť súčasťou každého tréningového plánu. Predstavujeme domáce prostriedky na regeneráciu po tréningu.

  1. Hydratácia – dôležitá súčasť regenerácie bezprostredne po cvičení.

Niekedy je ťažké zabezpečiť dostatočnú hydratáciu organizmu počas tréningu, ale bezprostredne po cvičení je to nevyhnutné. Je dôležité si uvedomiť, že svaly sa skladajú až zo 75 % z vody. Preto je hydratácia taká dôležitá pre budovanie svalového tkaniva. Okrem toho počas cvičenia telo stráca okrem vody aj minerály. Preto je potrebné dbať na kvalitu konzumovaných tekutín.

  1. Strečing alebo naťahovanie – dobrý spôsob relaxácie po tréningu.

Natiahnutie svalov bezprostredne po tréningu nielenže zabraňuje zraneniam, ale tiež zvyšuje flexibilitu a zlepšuje držanie tela. Strečing vám umožní uvoľniť sa a príjemne ukončiť náročný tréning. Na natiahnutie svalov odporúčame napríklad cvičenie jogy.

Zotavenie po tréningu - 5 domácich prostriedkov
Zotavenie po tréningu – 5 domácich prostriedkov
  1. Masáž – patent na bolesť svalov po intenzívnom cvičení.

Masáže často využívajú profesionálni športovci. Tento spôsob regenerácie umožňuje telu uvoľniť sa, zlepšuje krvný obeh, zabraňuje bolesti a ďalej zlepšuje pohyblivosť svalov. Po tréningu je dobré vyhľadať pomoc maséra alebo si pomôcť špeciálnymi valčekmi. Masírované svaly sa určite zotavujú rýchlejšie.

  1. Kvalitný spánok – nevyhnutná súčasť regenerácie po športe.

Spánok je nevyhnutnou súčasťou správneho fungovania organizmu, a to aj po náročnom cvičení. Najmä potom však stojí za to venovať pozornosť kvalite spánku. V noci sa telo rýchlejšie zotavuje, pretože vtedy sa upokojuje srdcový rytmus, normalizuje sa krvný tlak a vyrovnáva sa dýchanie. Okrem toho sa počas spánku vylučuje rastový hormón, ktorý tiež ovplyvňuje vývoj svalového tkaniva u dospelých.

  1. Sauna – spôsob relaxácie a regenerácie po tréningu

V neposlednom rade je domácim spôsobom regenerácie po tréningu sauna. Kúpanie v domácej saune vám umožní relaxovať, uvoľniť sa a rozhodne urýchli proces zotavenia. Okrem toho pravidelné používanie sauny zvyšuje odolnosť organizmu. Aby však regenerácia v saune priniesla pozitívne výsledky, musíte ju používať správnym spôsobom. Prečítajte si 10 rýchlych tipov, ako používať saunu.

Regenerácia po cvičení je rovnako dôležitá ako samotný tréning.

Domáce prostriedky možno použiť na odpočinok po cvičení. Pre mnohé z nich nie sú potrebné žiadne pomôcky. Na regeneráciu organizmu je nevyhnutná dostatočná hydratácia, naťahovanie svalov, masáže a kvalitný spánok. Pravidelné saunovanie je tiež dobrým spôsobom regenerácie. Pomocou konfigurátora sauny si môžete predstaviť svoju vlastnú domácu saunu.