1. SUPINE
 2. Blog sauny
 3. Dla kogo sauna infrared? Poznaj najważniejsze właściwości sauny na podczerwień

Dla kogo sauna infrared? Poznaj najważniejsze właściwości sauny na podczerwień

Dla kogo najbardziej nadaje się sauna infrared? Przede wszystkim dla zniecierpliwionych, gdyż nagrzewa się najszybciej.

Sauna na podczerwień to doskonały wybór również dla osób, które nie znoszą wysokich temperatur. Sauna infrared (IR) jest odpowiednia także dla sportowców, czy sercowców, a nawet osób starszych i dzieci, ponieważ nie obciąża organizmu, nagrzewając bezpośrednio ciało.

Sauna infrared to nowoczesny typ sauny, wyróżniający się typem ogrzewania. Sauny na podczerwień, w odróżnieniu od tradycyjnych saun, nie nagrzewają całego pomieszczenia, a nagrzewają bezpośrednio ciało. Dzięki temu szybko uzyskujemy efekt, z sauny można skorzystać już po około 10 minutach od włączenia. Odczuwalna temperatura w saunie infrared jest niższa od temperatury w saunie tradycyjnej, waha w granicach 50 do 60°C. Właściwości te powodują, że sauna na podczerwień wybierana jest najczęściej przez sportowców, osoby starsze i dzieci (a raczej ich opiekunów), a także osoby cierpiące na choroby krążenia.

Jak działa sauna infrared? Na co wpływają systematyczne kąpiele w saunie na podczerwień?

Sauna na podczerwień, tak jak inne, tradycyjne sauny, wykonana jest z naturalnego drewna. Jednak jej prozdrowotne właściwości uzyskiwane są dzięki rodzajowi ogrzewania – promieniami podczerwonymi. Ogrzewanie podczerwienią nie ogrzewa całego pomieszczenia, a jedynie ciała i przedmioty, które się w nim znajdują. Dzięki czemu użytkownik sauny nie odczuwa wysokiej temperatury jak w tradycyjnej saunie. Promienie podczerwone wnikają do ciała, oddziaływując szybko i skutecznie.

Na skutek ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, wzrasta tętno, a organizm zaczyna się pocić. Systematyczne kąpiele w saunie infrared pomagają spalać zbędne kalorie oraz usuwać toksyny z organizmu.

Dla kogo sauna infrared? Na jakie schorzenia pomagają kąpiele w saunie na podczerwień?

Jak już wspominaliśmy, sauna infrared, dzięki temu, że bezpośrednio nagrzewa ciało, nadaje się dla sportowców, osób starszych i dzieci oraz osób cierpiących na różne schorzenia układu krążenia. Sauny infrared wybierane są najczęściej przez rodziny, w których z dobroczynnych właściwości chcą skorzystać zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Systematyczne kąpiele w saunie na podczerwień pomagają w łagodzeniu objawów lub w leczeniu różnych schorzeń, takich jak między innymi:

 • choroby reumatyczne i bóle stawów,
 • problemy z kręgosłupem, czy rwą kulszową,
 • zaburzenia krążenia obwodowego,
 • niedociśnienie,
 • problemy z układem krążenia, takie jak żylaki,
 • hemoroidy,
 • infekcje dróg oddechowych,
 • cukrzyca,
 • nadwaga,
 • choroby skóry, np. trądzik,
 • przewlekły stres i przemęczenie,
 • a nawet bóle menstruacyjne.

Sauna dla sportowców – najlepszy wybór to sauna na podczerwień

Ogrzewanie w saunie infrared działa bezpośrednio na organizm i jest podobne do promieniowania słonecznego. Dzięki tej właściwości to doskonały wybór dla sportowców. Kąpiel w saunie infrared skutecznie pomaga rozluźnić mięśnie, które bywają nadwyrężone po wysiłku fizycznym. W dodatku seans nie jest męczący i pomaga leczyć stany pourazowe.

Aby uzyskać pozytywne skutki kąpieli w saunie infrared, niezbędna jest systematyczność.

Dobroczynne właściwości z kąpieli w saunie infrared uzyskiwane są dzięki promieniowaniu podczerwienią. To innowacyjny rodzaj sauny, które pozwala złagodzić objawy, ale też leczyć wiele chorób. Korzystanie z sauny infrared najczęściej polecane jest dla osób, które borykają się z problemami z kręgosłupem, stawami lub cukrzycą, ale także dla sportowców. Pomaga również w walce z nadwagą lub trądzikiem. Jednak, jak to bywa przy kąpielach w każdej saunie, liczy się systematyczność. Zalecamy kąpiele maksymalnie 3 razy w tygodniu, a każda wizyta powinna trwać nie więcej, niż 30 minut.