Czy wiesz, jak używać sauny, aby kąpiele przynosiły pozytywne rezultaty? Poznaj 10 szybkich porad: jak prawidłowo korzystać z sauny!
Regularne korzystanie z sauny może przynieść wiele, pozytywnych rezultatów. Wśród nich znajduje się m.in. poprawa wyglądu skóry, zwiększenie odporności, pozbycie się skutków stresu, relaks mięśni po treningu, polepszenie samopoczucia, czy pobudzenie przemiany materii. Kąpiel w saunie wpływa pozytywnie na cały organizm, a jej efekty możemy dodatkowo poprawić dzięki zastosowaniu koloroterapii, czy odpowiednich olejków eterycznych. Jednak jak korzystać z sauny, aby uzyskać wyżej wymienione rezultaty?
Jak prawidłowo korzystać z sauny domowej?
Przygotowaliśmy 10 porad, które sprawią, że kąpiel w saunie nie tylko będzie przyjemna, ale i wartościowa dla organizmu. To uniwersalne informacje, które sprawdzą się zarówno w saunie mokrej, suchej, jak i combi. A jeżeli chcesz poznać różnice pomiędzy tymi rodzajami sauny, to zapraszamy do lektury: Jaka jest różnica między sauną mokrą a suchą? Czym jest sauna combi?
10 porad, jak prawidłowo korzystać z sauny:
- Jeżeli myślisz o kąpieli w saunie jak o sposobie na relaks po stresującym dniu… To właściwie masz rację! Odczekaj jednak około 15-30 minut po silnym zdenerwowaniu lub po ciężkim wysiłku, zanim skorzystasz z sauny.
Organizm nie może być osłabiony, aby móc w pełni korzystać z sauny. Ciało musi być zdolne do reakcji na gorąco, a stres i wysiłek mogą upośledzać prawidłową reakcję. - Odczekaj 1-2 godziny po posiłku, aby cieszyć się kąpielą w saunie. Nie korzystaj z niej również na czczo. Poziom cukru we krwi musi być stabilny, aby organizm mógł prawidłowo reagować na bodźce.
- Przed zażyciem kąpieli w saunie weź prysznic i starannie wytrzyj ciało. Skóra powinna być czysta i sucha, co gwarantuje zdrowe wypocenie organizmu przy zachowaniu higieny.
- Po wejściu do sauny usiądź wygodnie, oprzyj się lub połóż. W trakcie kąpieli wszystkie mięśnie powinny być rozluźnione, aby ułatwić krążenie. Jeżeli zdecydujesz się na kąpiel na leżąco, pamiętaj, aby nie wstawać gwałtownie. Przed zakończeniem seans usiądź na 1-2 minuty, aby zapobiec nagłemu odpływowi krwi z mózgu.
- Kąpiel w saunie powinna trwać maksymalnie 15 minut. Jest to wystarczający czas na ogrzanie i wypocenie organizmu. Jeżeli przed upływem tego czasu poczujesz dyskomfort – opuść wcześniej pomieszczenie.
Kąpiel w saunie powinna być raczej krótka, jednak ogrzanie organizmu ma być intensywne. - Po kąpieli należy ochłodzić organizm – weź chłodny prysznic lub, tradycyjnie, wytarzaj się w śniegu.
Zdrowy seans w saunie zawiera w sobie tarzanie się w śniegu… lub przynajmniej kąpiel w chłodnej wodzie. Ochłodzenie organizmu wspomaga krążenie. - Po chłodnym prysznicu usiądź i zrelaksuj się. Odpoczynek powinien trwać minimum 5 minut. Możesz w tym czasie nawadniać organizm.
- Ponownie weź zimny prysznic, a po nim odpocznij przez minimum 5 minut. Ten zabieg wspaniale wpływa na naczynia krwionośne, ćwicząc ich kurczliwość.
- Cały seans to powtórka 2, 3-krotnie pełnej sesji. Czyli kąpieli w saunie, zimny prysznic, odpoczynek, znów prysznic i odpoczynek.
- Kąpiel w saunie powoduje wypocenie organizmu, więc po seansie pamiętaj, aby uzupełnić płyny.
Teraz już wiesz, jak prawidłowo korzystać z sauny, aby cieszyć się pozytywnymi efektami regularnych kąpieli.
Jeżeli nie ma przeciwwskazań (a o nie najlepiej zapytaj lekarza), to możesz zażywać kąpieli w saunie nawet 3 razy w tygodniu.