1. SUPINE
  2. Blog sauny
  3. Jaki jest koszt sauny infrared? Dlaczego sauna na podczerwień jest droższa, niż sauna fińska?

Jaki jest koszt sauny infrared? Dlaczego sauna na podczerwień jest droższa, niż sauna fińska?

Często spotykamy się z zaskoczeniem dotyczącym kosztów sauny infrared, czyli sauny na podczerwień.

Dlaczego jej koszt jest wyższy niż na przykład sauny fińskiej? Dlaczego sauna na podczerwień jest droższa od sauny tradycyjnej?

Zacznijmy od początku. Czym charakteryzuje się sauna infrared? Sauna na podczerwień, jak sama nazwa wskazuje, ogrzewana jest za pomocą promieniowania podczerwonego emitowanego przez zamontowane promienniki. Promieniowanie podczerwone działa bezpośrednio na ciało, nie ogrzewając otoczenia. Promienie przenikają do warstw skóry i przewodzone są dalej poprzez wodę znajdującą się w tkankach. Efekt ten powoduje, że organizm nie męczy się pod wpływem wysokiej temperatury powietrza, jak bywa to w tradycyjnych saunach.

Jakie są zalety sauny infrared?

Najważniejsze zalety sauny infrared, w porównaniu z sauną tradycyjną:

  • sauna na podczerwień nagrzewa się praktycznie od razu po włączeniu promienników – aby móc skorzystać z sauny nie trzeba czekać na nagrzanie kabiny,
  • sauna infrared to najlepszy wybór dla sportowców – kąpiele w niej nie są męczące (powietrze nie jest nagrzane, jak w saunach tradycyjnych) i pomagają leczyć stany pourazowe oraz rozluźnić mięśnie,
  • sauna ogrzewana promieniowaniem podczerwieni jest odpowiednia dla osób starszych lub małych dzieci, ponieważ nie obciąża organizmu.

Jakie są różnice pomiędzy sauną infrared a sauną fińską?

Oba typy sauny mają za zadanie podwyższenie temperatury ciała, co wpływa bezpośrednio między innymi na przyspieszenie metabolizmu, łagodzenie objawów zmęczenia organizmu po wysiłku fizycznym (przydatne u sportowców), czy pomoc w walce z chorobami skóry (na przykład z trądzikiem). W obu typach saun efekt ten uzyskiwany jest dwiema, różnymi metodami.

W saunie infrared ciepło dostarczane jest za pomocą promieniowania podczerwonego (IR), które emitowane jest przez specjalistyczne promienniki. W każdej saunie infrared znajduje się kilka promienników. Promieniowanie wpływa bezpośrednio na organizm, nie zwiększając temperatury powietrza.
Natomiast w saunie fińskiej wysoka temperatura uzyskiwana jest za pomocą pieca, który podgrzewa powietrze w całej kabinie. Na jedną saunę fińską przypada zazwyczaj jeden piec.

Dlaczego sauna infrared jest droższa?

Ponieważ wyposażona jest w kilka promienników, które emitują promieniowanie podczerwieni.

Wysoka temperatura w saunie infrared uzyskiwana jest praktycznie od razu, co nie jest możliwe przy piecach do saun tradycyjnych. Promieniowanie podczerwone w bezpieczny i delikatny sposób przenika do organizmu bez ryzyka przegrzania ciała, gdyż powietrze dookoła pozostaje w stałej temperaturze. W każdej saunie infrared montuje się 2-3 promienniki na jedno miejsce siedzące. Koszt sauny infrared związany jest z tym, że każdy promiennik kosztuje mniej więce tyle, co jeden piec do sauny fińskiej.