1. SUPINE
  2. Blog sauny
  3. Sauna solna – jak działa i co daje korzystanie z domowej, fińskiej sauny solnej?

Sauna solna – jak działa i co daje korzystanie z domowej, fińskiej sauny solnej?

Sauna solna – jaki to rodzaj sauny? Jak działa taka sauna domowa? Jakie korzyści przynosi korzystanie z sauny solnej? I przede wszystkim, czy ten typ sauny jest właśnie dla Ciebie? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz poniżej.

Zacznijmy od tego, co wyróżnia saunę solną, od pozostałych typów? Jak sama nazwa wskazuje, w saunie znajdziesz sól. A dokładniej bloki solne, których nie używa się w pozostałych typach saun. Sauna solna to rodzaj sauny fińskiej, wykonanej z drewna. Piec, który wchodzi w skład wyposażenia, generuje temperaturę od 60 do 100˚C. W saunie solnej uzyskiwana jest stosunkowo niska wilgotność od 10 do 15%.

Jak działa domowa sauna solna?

Bloki solne, które znajdują się w saunie fińskiej, pod wpływem temperatury uwalniają lecznicze mikroelementy. Dzięki temu w powietrzu sauny znajdują się takie pierwiastki jak: jod, brom, wapń czy magnez. Tak więc kąpiele w saunie solnej wzbogacone są o inhalacje leczniczym powietrzem.

Co daje korzystanie z fińskiej sauny solnej?

Doskonale już wiesz, że w powietrzu sauny solnej znajdują się lecznice pierwiastki. To oznacza, że podczas kąpieli korzysta się ze zdrowotnej inhalacji. Regularne używanie sauny solnej przynosi poprawę drożności dróg oddechowych, zmniejsza objawy alergii oraz poprawia dostarczanie tlenu do organizmu. W dodatku sól ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, co jest pomocne przy leczeniu infekcji i przeziębienia, ale również pomaga przy leczeniu schorzeń i problemów skórnych.

Jakie choroby pomagają leczyć kąpiele w suchej saunie solnej?

Regularne kąpiele w saunie solnej, dzięki zastosowaniu leczniczych inhalacji, pomagają zmniejszać objawy oraz leczyć różne choroby. Korzystanie z sauny solnej w szczególności zalecane jest osobom, które zmagają się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Kąpiele zalecane są również w ramach profilaktyki chorób:

  • gardła,
  • krtani,
  • tchawicy,
  • oskrzeli,
  • płuc.

Jakie korzyści przynoszą regularne kąpiele w saunie solnej?

Wiesz już, że regularne korzystanie z sauny solnej pozwala leczyć objawy lub choroby górnych dróg oddechowych, a także łagodzić alergię. W jaki sposób inhalacje powietrzem z domowej sauny solnej wpływają na organizm? Z bloków solnych pod wpływem temperatury uwalniają się pierwiastki:

  • jod – inhalacje jodem wpływają na rozrzedzenie zalegających w drogach oddechowych śluzu, ułatwiając jego wydzielanie poza organizm,
  • brom – oddychanie zdrowotnym powietrzem, w którym znajduje się brom, powoduje rozszerzanie oskrzeli, ułatwiając oddychanie, a dodatkowo pozwala łagodzić podrażnienia,
  • wapń i magnez – wdychane powietrze bogate w te pierwiastki działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie oraz wpływa na wzmocnienie wchłaniania innych minerałów.

Domowa sauna solna to doskonały wybór dla osób, które borykają się z alergiami lub chorobami górnych dróg oddechowych.

Kąpiele w suchej saunie solnej to połączenie relaksu oraz prozdrowotnych korzyści. Regularne korzystanie z tego typu sauny to sposób na detoksykację organizmu, złagodzenie objawów alergii oraz profilaktykę chorób górnych dróg oddechowych i chorób skóry.