1. SUPINE
  2. Blog sauny
  3. Sauna z piecem elektrycznym czy na drewno?

Sauna z piecem elektrycznym czy na drewno?

Piec do sauny – elektryczny czy opalany drewnem? Jaki wybrać?

Wybór pieca do sauny domowej, ogrodowej, czy też publicznej nie jest prostą sprawą bowiem na rynku mamy aż kilkadziesiąt modeli do wyboru. Możemy je jednak w prosty sposób podzielić na dwie grupy: piece do sauny elektryczne lub opalane drewnem. Czym kierować się przy wyborze?

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy piecem elektrycznym i na drewno?

Przy wyborze pieca do sauny możemy kierować się własnymi potrzebami i estetyką. Musimy jednak mieć także na uwadze zapewnienie warunków technicznych poszczególnych urządzeń.

Podstawowe różnice i wymagania pieców do sauny przedstawiliśmy w tabelce poniżej.

 

piec elektryczny

piec na drewno

zdalne sterowanie

+

komin

+

systematyczne czyszczenie

+

wymagana sieć elektryczna

+

 

Na podstawie powyższych informacji możemy określić, że piec elektryczny jest dużo prostszy w obsłudze, a także jego montaż jest mniej inwazyjny, ponieważ nie wymaga, chociażby komina. Jednak do jego zainstalowania niezbędna jest sieć elektryczna, co nie zawsze jest możliwe w saunach zewnętrznych.

Jaki piec wybrać do tradycyjnej sauny?

Jeżeli marzeniem jest tradycyjna sauna, to odpowiednim wyborem będzie piec na drewno. Nic tak nie tworzy sielskiego klimatu, jak dźwięk trzaskającego paleniska i subtelny zapach wydobywający się z urządzenia. W dodatku dla wielu osób obserwowanie palącego się drewna jest bardzo kojące, co potęguje terapeutyczne doznania kąpieli w tradycyjnej saunie.

Jaki piec do nowoczesnej sauny?

Wybierając piec do nowoczesnej sauny, stawiamy na innowacyjność, czyli po prostu na urządzenie elektryczne. Warto zwrócić uwagę również na to, że wiele piecy elektrycznych ma oryginalny design, podkreślający nowoczesną estetykę wnętrza.

Jaki model pieca wybrać do sauny domowej lub ogrodowej?

Aktualnie na rynku możemy znaleźć kilkadziesiąt modeli pieców do sauny. Jak wybrać odpowiedni? Szczegółowe parametry i opis znajdziesz w naszym artykule: Jaki piec wybrać do sauny domowej lub ogrodowej?