1. SUPINE
  2. Blog sauny
  3. Zdalne systemy sterowania saunami – cena i porównanie

Zdalne systemy sterowania saunami – cena i porównanie

Zdalne systemy sterowania sauną pozwalają korzystać z jej funkcji w bardzo wygodny sposób. Poznaj rodzaje i ceny sterowników sauny.

Za pomocą sterowników możesz kontrolować nie tylko funkcje pieca, takie jak temperaturę, czas jego włączenia i wyłączenia, ale również oświetlenie, parownik, dozownik aromaterapii czy wentylator. Urządzenia są bardzo intuicyjne i pozwalają w pełni się zrelaksować w ulubionej atmosferze sauny domowej. Wyróżniamy sterowniki zewnętrzne, wewnętrzne oraz mobilne. Jakie są między nimi różnice? Jak wybrać odpowiedni dla siebie sterownik sauny oraz ile one kosztują? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Sterownik do sauny – jaki wybrać?

Sterowniki do saun różnią się między sobą parametrami, funkcjami oraz… oczywiście ceną. Odpowiedni model musi jednak przede wszystkim pasować do rodzaju sauny. Niektóre sterowniki (np. Nexen B10) można używać w saunie o jednej funkcji, z kolei inne (np. Nexen B20) nadają się do saun wielofunkcyjnych. Jeżeli zdecydujesz się na saunę combi, która będzie łączyła w sobie funkcje przykładowo sauny fińskiej i infrared, to w swoim wyborze musisz wziąć pod uwagę, który sterownik jest wielofunkcyjny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając sterownik do sauny domowej?

Wiesz już, że musisz wybrać urządzenie do sterowania sauną ze względu na jej rodzaj. Niektóre urządzenia dedykowane są konkretnym typom sauny: sucha lub combi i tym należy się kierować podczas wyboru.

Warto zwrócić również uwagę na to, że wiele sterowników do sauny ma dodatkowe funkcje, takie jak możliwość zapisania ulubionych programów pracy, co podnosi komfort korzystania z kąpieli przez członków rodziny. Dodatkowo część sterowników ma blokady ustawionych parametrów, co sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy do sauny mają dostęp dzieci. Porównanie wszystkich funkcji sterowników znajdziesz na końcu tego artykułu.

Jaki sterownik do sauny wybrać – wewnętrzny, czy zewnętrzny?

Poza funkcjami sterowników możemy je również podzielić ze względu na lokalizację sprzętu. Wyróżniamy urządzenie wewnętrzne, zewnętrzne i mobilne. A każde z nich ma swoje zalety oraz wady, w związku z techniczną specyfikacją:

  • Sterownik wewnętrzny, zintegrowany z piecem, umożliwia kontrolę podczas kąpieli, bez konieczności opuszczania sauny. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że takie urządzenie dostępne jest tylko w piecach jednofunkcyjnych.
  • Sterownik zewnętrzny posiada o wiele więcej funkcji niż urządzenie wewnętrzne. Poza kontrolą pieca możliwe jest sterowanie oświetleniem, generatorem pary, czy wentylatorem.
  • Niektóre rodzaje sterowników dodatkowo mają możliwość dostępu mobilnego – dzięki aplikacji do pobrania na smartfon. Pozwala ona włączyć saunę na odległość i wybrać jej ulubione ustawienia.

Na podstawie naszego doświadczenia, po zapoznaniu się z indywidualnymi preferencjami naszego Klienta, jesteśmy w stanie precyzyjnie doradzić rodzaj sterownika, jaki sprawdzi się w danym przypadku.

Zobacz porównanie sterowników do sauny – funkcje i cena:

Nexen B10 (polski producent)Nexen B20 (polski producent)Huum UKU LokalHuum UKU + APPEos Emostyle D lub DiBlebox (polski producent)Harvia Xenio CX110
Rodzajzewnętrznyzewnętrznyzewnętrznyzewnętrzny + mobilny (WiFi)zewnętrznymobilny (WiFi)zewnętrzny
Typ saunywszystkiewszystkiewszystkiewszystkiesauna fińska suchawszystkiewszystkie
Zakres temperaturysauna sucha 40-110 °Ckabina infrared 30-60 °Cłaźnia parowa 30-65 °Csauna sucha 40-110 °Ckabina infrared 30-60 °Cłaźnia parowa 30-65 °C50-110 °C50-110 °C30-115 °C-55°C- 125°Csauna sucha 40-110 °C
Wcześniejsze ustawienie czasu nagrzewania+++++
Sterowanie oświetleniem++++++
Sterowanie wentylatorem+++++
Regulacja wilgotności+++
Sterowanie dozownikiem aromaterapii++
Ochrona przed przegrzaniem+++
Czujnik drzwi++
Zabezpieczenie przed dziećmi+++
Cena860 zł netto1020 zł netto1260 zł netto/1550 zł netto1780 zł netto/2150 zł netto2750 zł netto/3310 zł netto450 zł netto1600 zł netto

Jaki sterownik wybrać do sauny? Podsumowanie!

Wybór sterownika uzależniony jest nie tylko od preferencji użytkowników sauny, ale również jej rodzaju. Część sterowników posiada dodatkowe funkcje, np. kontrolę oświetlenia, wentylatora, sterowanie dozownikiem aromaterapii, zabezpieczenie przed dziećmi, czy możliwość ustawienia wcześniejszego nagrzewania sauny domowej. Natomiast jeżeli nadal nie wiesz, który sterownik będzie dla Ciebie odpowiedni – zapraszamy do kontaktu – chętnie doradzimy!