Bylinná sauna je dokonalou kombináciou účinkov tradičného saunovania s účinkami byliniek, éterických olejov a aromaterapie. Prečítajte si o účinkoch a o tom, ktoré bylinky si vybrať do domácej sauny.
Bylinná sauna nie je samostatným typom sauny, ale formou používania sauny. Vhodne zvolené bylinky alebo éterické oleje ešte viac zintenzívnia účinok kúpeľa a prinesú ďalšie výhody. Bylinné saunovanie sa odporúča najmä ľuďom trpiacim ochoreniami dýchacích ciest a krvného obehu, ako aj kožnými a pohybovými problémami. Ako si doma vytvoriť bylinkovú saunu a aké bylinky si vybrať?
Bylinkovú saunu vytvárame z tradičnej fínskej sauny alebo kombinovanej sauny.
Bylinná sauna využíva pozitívne vlastnosti bylín a éterických olejov prostredníctvom inhalácie a absorpcie látok cez pokožku. To si vyžaduje teplotu a paru. Na bylinnú kúru je najvhodnejšia tradičná fínska sauna alebo kombinovaná sauna (teda kombinácia mokrej a suchej sauny), v ktorej teplota dosahuje 45 až 70˚C a vlhkosť vzduchu sa pohybuje od 30 do 40 %.
Aké sú výhody kúpeľa a ako sa používa bylinná sauna?
Pravidelné používanie bylinkovej sauny zlepšuje celkovú pohodu, uvoľňuje, zlepšuje krvný obeh a prospieva imunitnému systému. Správne zvolené bylinky podporujú liečbu kožných ochorení tým, že čistia a hydratujú pokožku. Keďže ide o šetrnú procedúru, bylinný saunový kúpeľ môže trvať až 30 minút. Vodu s bylinkami alebo esenciálnymi olejmi môžete vyliať na kamene, naliať do misky nad varičom alebo naplniť do zvlhčovačov na kamene a umiestniť medzi kamene.
Ktoré bylinky vybrať do saunového kúpeľa a ako pripraviť bylinky na procedúru?
Výber správnych bylín alebo esenciálnych olejov závisí od výsledkov, ktoré chcete dosiahnuť. Na trhu sú k dispozícii hotové zmesi a pre našich zákazníkov sme pripravili aj sady esenciálnych olejov. Odporúčame vám však experimentovať. Vybrané sušené bylinky sa zalejú 3-5 litrami vriacej vody, prikryjú sa na 10-15 minút, aby sa vylúhovali, a potom sa pridá niekoľko kvapiek esenciálnych olejov.
Bylinky a éterické oleje do sauny pre ich vlastnosti:
- posilnenie organizmu: lipový kvet, borovicové púčiky, ľubovník bodkovaný, borievka, divoká ruža, smrekové silice a silice z pichtaje,
- Uľahčuje dýchanie: eukalyptový olej, olej zo sibírskej jedle a pichtaje, žihľava, aníz, borovicové púčiky a lipový kvet,
- Povzbudzujúce, energizujúce: pomarančový esenciálny olej (ovocie a kvet), limetkový a grapefruitový olej, bazalka, zmes korenín,
- uvoľňujúce a podporujúce spánok: levanduľa (sušená alebo vo forme esenciálneho oleja), rozmarín, ruža, mäta pieporná,
- posilňujúce účinky na pokožku: šalvia, žihľava, praslička, harmanček, echinacea, esenciálne oleje z čajovníka, borievky, borovice, eukalyptu a levandule.
Zhrnutie – bylinná sauna
Bylinná sauna je druh kúpeľa vo fínskej saune alebo kombinovanej saune, pri ktorom sa využíva sila aromaterapie. Výber bylín a éterických olejov závisí od účinkov, ktoré chcete dosiahnuť. Bylinné saunové kúpele uvoľňujú, zlepšujú pohodu a zmierňujú dýchacie, kožné, kardiovaskulárne a pohybové ťažkosti. Technické údaje nájdete na našej webovej stránke: Technické údaje nájdete na stránke: Bylinné sauny.