1. SUPINE
  2. Blog sauny
  3. Jak należy zachować się w saunie? Jakie są zasady?

Jak należy zachować się w saunie? Jakie są zasady?

Czy znasz podstawowe zasady korzystania z sauny? Poznaj najważniejsze praktyki zachowania w saunie!

Bez względu na to, czy wybierasz się do sauny publicznej, czy też domowej w towarzystwie rodziny i znajomych, musisz znać podstawowe zasady. Etykieta saunowa zapewnienia relaks oraz dobre samopoczucie wszystkich użytkowników.

Jakie maniery zachować w saunie?

W saunie obowiązuje konkretny savoir-vivre. Przede wszystkim należy zachować szczególną higienę. Prysznic to obowiązkowy element – należy go wziąć jeszcze przed skorzystaniem z sauny. Kąpiel nie tylko na za zadanie zmyć brud, czy pot z ciała, ale również wszystkie kosmetyki i perfumy.

Czy wiesz, jak używać sauny, aby kąpiele przynosiły pozytywne rezultaty? Poznaj 10 szybkich porad: jak prawidłowo korzystać z sauny!

Jaki strój obowiązuje w saunie?

Sauna to zdecydowanie strefa nagości. Związane jest to ponownie z higieną i bezpieczeństwem. Bielizna, czy strój kąpielowy, może poparzyć skórę pod wpływem wysokiej temperatury, jaka panuje w saunie. Co więcejwiecej elementy garderoby mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, który niekorzystnie wpływa na odpoczynek. Do kąpieli wchodzimy więc nago (również bez biżuterii). Ponadto korzystając z sauny suchej, pamiętaj o tym, aby nie mieć bezpośredniego kontaktu z drewnem. Należy usiąść lub położyć się na bawełnianym ręczniku.

Czego nie wolno robić w saunie?

W związku z tym, że sauna to strefa relaksu oraz nagości, jedną z podstawowych zasad jest nieprzyglądanie się pozostałym uczestnikom kąpieli. Brak ubrania w saunie nie ma podtekstu seksualnego, nie jest to również miejsce na ocenę wyglądu.

Jak zachowywać się w saunie?

Kolejnym ważnym punktem na liście dobrych manier saunowych jest zachowanie ciszy. Sauna to miejsce odpowiednie do rozluźnienia, odpoczynku i wyciszenia, a nie rozmowy. W dobrym tonie pozostanie jednak przywitanie i pożegnanie się z pozostałymi saunującymi.

Po co są te wszystkie zasady?

Savoir-vivre saunowania ma na celu uprzyjemnić kąpiel i wspomóc osiągnięcie relaksu. Podstawowe zasady są bardzo proste:

  1. Przed skorzystaniem z sauny należy wziąć prysznic.
  2. W saunie przebywa się nago. W suchej saunie należy unikać kontaktu z drewnem poprzez wykorzystanie ręcznika.
  3. Nie można wpatrywać się w saunujących.
  4. Podczas seansu warto zachować całkowitą ciszę.
  5. Miło jest się przywitać i pożegnać z osobami korzystającymi z sauny.