1. SUPINE
  2. Blog domki 35m2
  3. Jak urządzić domek letniskowy do 35m²? Część I

Jak urządzić domek letniskowy do 35m²? Część I

Jak zaaranżować wnętrze małego domu o powierzchni do 35m²?

Urządzanie własnego, wymarzonego wnętrza niejednokrotnie staje się dużym wyzwaniem dla inwestorów. Aranżacja tak niewielkiej powierzchni wymaga od nas konieczności zaplanowania każdego skrawka dostępnej przestrzeni. Jak zatem urządzić domek letniskowy do 35m², aby był dla nas czymś więcej niż tylko miejscem do spania?

Od czego zacząć aranżację wnętrza domu rekreacyjnego?

Na początku warto zastanowić się na tym, co przestrzeń, którą mamy zaaranżować, ma pomieścić? Czy mają tam być na przykład schowki na narzędzia, rowery, czy grilla? Najlepszym rozwiązaniem na umieszczenie tego typu rzeczy może okazać się dobudowa obok domu niewielkich rozmiarów szopy. Taki budynek pozwoli jednocześnie uwolnić w naszym domku kilka ważnych dla nas m².

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dobudować takiego pomieszczenia, warto pamiętać o tym podczas planowania zabudowy przykładowo pod schodami, czy skosów, ponieważ okazać się one mogą bardzo w tym przydatne.

Czego potrzebujesz w domu o powierzchni do 35m²?

Kolejnym ważnym punktem do zastanowienia się, zanim podejmiemy się zaprojektowania

swojej przestrzeni, powinno być określenie, jakie będą potrzeby osób z niej korzystających? Czy będzie nam potrzebny kącik do pracy przy biurku, a może ma do tego służyć osobny pokój? Czy będzie to domek, w którym będziemy przyjmować gości i również potrzebujemy dla nich wydzielonej osobnej przestrzeni? A może wolny „kawałek podłogi” przeznaczymy na zabawki dla dzieci? Bardzo ważną kwestią jest również posiadanie zwierząt, ponieważ niejednokrotnie to też wymaga aranżacji dodatkowego miejsca.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy urządzaniu przestrzeni w domu letniskowym?

Mając określone wyżej opisane aspekty, można zastanowić się nad kolejnymi. Mianowicie styl wnętrza, jaki chcemy uzyskać oraz budżet, którym dysponujemy. Warto tutaj dodać, iż bardzo popularne staje się urządzanie domków letniskowych zgodnie z regionem, w jakim został wybudowany. Bardzo częstym rozwiązaniem, jest też zabranie mebli z obecnego miejsca zamieszkania, przerabianie ich, czy też całkowita renowacja. Opcja ta na pewno wpłynie na określenie kosztów przeznaczonych na urządzanie powierzchni domku rekreacyjnego.

Jak rozplanować wnętrze domku rekreacyjnego?

Domek letniskowy metrażem nieprzekraczający 35m2 to niewielka przestrzeń, dlatego

najczęściej nie wszystkie strefy funkcjonalne są oddzielone od siebie ścianami. Kolejnym zatem ważnym punktem jest rozplanowanie podziału, określenie stref oraz ciągów komunikacyjnych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem staje się podział na strefę prywatną i ogólnodostępną. Pierwsza najczęściej obejmuje sypialnię i łazienkę, a druga przestrzeń otwarta to salon jadalnia i kuchnia. W zależności od potrzeb poszczególne strefy mogą zostać poszerzone o wyżej wspomniany kącik do pracy przy biurku, czy osobistą strefę dla gości.

O czym jeszcze warto pamiętać, aranżując przestrzeń małego domu?

W kolejnym artykule Jak zaaranżować domek rekreacyjny do 35m²? poruszymy kwestię tego, jak zaaranżować przestrzeń, którą już wstępnie zaplanowaliśmy. Poszerzymy temat doboru barw oraz sposobu umeblowania, tak aby nasz azyl stał się nie tylko funkcjonalny, ale i efektownie wyglądał.