1. SUPINE
  2. Blog domki 35m2
  3. Jak zaaranżować domek rekreacyjny do 35m²? Część II

Jak zaaranżować domek rekreacyjny do 35m²? Część II

Jak urządzić przestrzeń małego domu o powierzchni do 35m²?

W nawiązaniu do poprzedniego artykułu Jak urządzić domek letniskowy do 35m²?, przyglądniemy się zaleceniom dotyczącym urządzenia przygotowanego przez nas wcześniej wnętrza domku rekreacyjnego.

Na czym skupić się podczas aranżacji wnętrza domku letniskowego?

Po dokonaniu podziału na pomieszczenia, strefy oraz ciągi komunikacyjne, należy przejść do rozplanowania w poszczególnych pomieszczeniach oświetlenia (ogólne, zadaniowe, punktowe), mebli oraz sprzętów AGD i RTV. W tym momencie warto zastanowić się na tym, co zrobić, aby na tak ograniczonej przestrzeni zawrzeć odpowiednią ilość mebli, które niejednokrotnie mogą spełniać kilka funkcji.

Jako przykład można podać tutaj sofę w salonie, która przez dzień może być ogólnodostępną strefą relaksu, a na noc, po rozłożeniu, miejscem do spania dla dzieci lub dla gości. Stół w jadalni może być miejscem do spożywania posiłków i miejscem pracy biurowej.

Jakie wybrać meble i dodatki do niewielkiego domu?

Meble w małym domu powinny być jasne oraz zawierać prześwity, co powoduje, że wnętrze staje się przestronniejsze. Podobnie może być z dodatkami na dalszym etapie aranżacji.

Na tak niewielkiej powierzchni, najważniejsze jest dobre rozplanowanie jak największej ilości

schowków. Przykładem tutaj może stać się zabudowa pod schodami, jak i zabudowa pod skosami. Ważne jest to, aby naszymi osobistymi rzeczami nie zajmować dostępnej dla nas przestrzeni oraz nie zakłócać ciągów komunikacyjnych.

Jak rozplanować przestrzeń w domku rekreacyjnym, aby była przestronna?

O ile meble, które nie są stałą zabudową, można przestawić, tak sytuacja związana z rozplanowaniem sprzętów RTV i AGD jest już trudniejsza. Ich miejsce musi zostać dostosowane do rozmieszczonych już znacznie wcześniej gniazdek elektrycznych. Warto tutaj pamiętać o tym, aby już na etapie projektowania elektryki plan ten zawierał poprawne rozmieszczenie w ciągu produkcyjnym. Na przykład w taki sposób, aby kuchenka gazowa i piekarnik umieszczone były w odpowiedniej kolejności po zlewie i blacie roboczym.

Podobnie sytuacja wygląda z dostosowaniem AGD do wcześniej przygotowanej instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrza domu rekreacyjnego?

Kolejnym etapem podczas aranżacji naszego wnętrza powinien być dobór kolorów ścian i podłóg. Podłoga powinna być jasna oraz ułożona w jednym kierunku. Bardzo ważne jest to, aby była taka sama w każdym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na to, że takie same płytki w łazience oraz kuchni, sprawią, że nasza przestrzeń będzie spójna. Ostatnim krokiem jest dobór odpowiednich dodatków. Przede wszystkim muszą one pasować i nadawać charakteru wnętrzu, jakie zaplanowaliśmy. Powinniśmy zadbać o konsekwencje, ponieważ zaowocuje ona spójnym wnętrzem, co w następstwie będzie cieszyć nasze oko, przy każdorazowym pobycie w domku.

Reasumując, aby nasz niewielki domek letniskowy wyglądał efektownie, a zarazem był funkcjonalny, należy bardzo dokładnie zaplanować każdy element, dostępną przestrzeń oraz pamiętać o podstawowych zasadach projektowania niewielkich pomieszczeń.