1. SUPINE
  2. Blog sauny
  3. Jaka jest różnica między sauną mokrą a suchą? Czym jest sauna combi?

Jaka jest różnica między sauną mokrą a suchą? Czym jest sauna combi?

Zastanawiasz się, który rodzaj sauny wybrać do swojego domu? Sauny, ze względu na temperaturę i wilgotność powietrza dzielimy na: suchą, mokrą i combi. Jakie są podstawowe różnice? I wreszcie: jaką saunę wybrać do domu?

O zdrowotnych walorach sauny można by napisać osobny artykuł. Kąpiele wpływają nie tylko na organizm z zewnątrz, działając jak najlepszy, naturalny kosmetyk, ale również od wewnątrz, wspomagając chociażby odchudzanie. Jeżeli jesteś na etapie wyboru odpowiedniej sauny domowej, to już wiesz, jakie korzyści z jej regularnego korzystania możesz uzyskać. Odpowiedź na pytanie: jaki rodzaj sauny wybrać do domu uzyskasz w tym artykule.

Sauna sucha i mokra – jakie są różnice?

Zacznijmy od samego początku. Jakie są podstawowe cechy sauny suchej i mokrej?
Kąpiele w saunie suchej, wiążące się z tradycjami fińskimi, mogą wydawać się dosyć ekstremalne. Sauna sucha (inaczej zwana fińską) charakteryzuje się wysoką temperaturą (około 80-100 °C) i niską wilgotnością powietrza (zaledwie około 10%). Wilgotność uzyskiwana jest za pomocą pary – w górnej części pieca umieszczone są kamienie, które polewamy wodą. W domowej saunie mokrej można skorzystać z aromaterapeutycznej funkcji, dzięki dodaniu ulubionych olejków eterycznych do wody. Takie działanie intensyfikuje relaksacyjną funkcję kąpieli w saunie. O saunie fińskiej możesz poczytać tutaj. Zażywanie kąpieli w saunie suchej łączy się zazwyczaj z rytuałem fińskim, wykorzystującym naprzemienne kąpiele w chłodnym powietrzu, a kończącym się zimnym prysznicem. Domowe sauny suche powinny więc mieć możliwość swobodnego przemieszczania się do chłodniejszych pomieszczeń. Dodatkowo powinny być wyposażone w prysznic.

Korzystanie z sauny mokrej jest zdecydowanie łagodniejsze głównie dzięki niższej temperaturze. Sauna mokra (zwana potocznie parową) wyróżnia się właśnie niższą temperaturą (około 60-80 °C) i zdecydowanie wyższą wilgotnością powietrza (około 40-60%). Sauny mokre wyposażone są w piec ze zbiornikiem na wodę. Podgrzewana woda równomiernie paruje, przez co uzyskiwana jest wyższa wilgotność powietrza.

Jaki rodzaj sauny wybrać do domu? Czym jest sauna combi?

Czy istnieje sauna idealna? Tak naprawdę dla każdego będzie ona oznaczała coś innego. Możliwe jest jednak połączenie funkcji obu rodzajów sauny: suchej oraz mokrej. Sauna combi wykorzystuje cechy sauny fińskiej i parowej. Dzięki zastosowaniu dwufunkcyjnego pieca z parownikiem możemy uzyskać optymalną dla siebie temperaturę oraz wilgotność powietrza. Piec combi posiada dodatkowy parownik, w którym mieści się aż 5 litrów wody, która nawilża intensywnie powietrze sauny. Jest to opcja, więc możemy go włączyć, uzyskując efekt sauny mokrej, lub wyłączyć, korzystając z sauny suchej. W domowej saunie combi również możemy wykorzystywać aromaterapię, dodając kilka kropel ulubionych olejków eterycznych.

Jaką saunę wybrać do domu? Podsumowanie!

Sauna domowa służy zazwyczaj całej rodzinie (a niekiedy i znajomym). Jaką więc saunę wybrać do domu, aby była optymalna dla każdego jej użytkownika? Wielofunkcyjnym rozwiązaniem będzie wybór sauny combi, ponieważ łączy w sobie funkcje zarówno sauny suchej, jak i mokrej. Piec z parownikiem w tym typie sauny pozwala ustalić optymalną temperaturę oraz wilgotność powietrza w drewnianym pomieszczeniu, tak aby każdy mógł skorzystać ze zdrowotnych walorów sauny domowej. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru sauny combi z promiennikami infrared. O tym typie sauny możesz poczytać tutaj.