1. SUPINE
  2. Blog sauny
  3. Regeneracja po treningu – 5 domowych sposobów

Regeneracja po treningu – 5 domowych sposobów

Regeneracja to niezbędny element dobrego treningu. Poznaj 5 domowych sposobów na odpoczynek po wysiłku fizycznym.

Regeneracja po treningu pozwala uzyskiwać lepsze rezultaty ćwiczeń, zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji i zapobiega utracie masy mięśniowej. Odpoczynek musi więc być wpisany w każdy plan treningowy. Przedstawiamy domowe sposoby na regenerację po treningu.

  1. Nawodnienie – niezbędna część regeneracji tuż po ćwiczeniach.

Niekiedy podczas treningu trudno zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, jednak tuż po ćwiczeniach jest to już niezbędne. Należy zwrócić uwagę na to, że mięśnie aż w 75% składają się z wody. Dlatego nawodnienie jest aż tak ważne, aby budować tkankę mięśniową. Ponadto podczas wysiłku fizycznego, poza wodą, organizm traci również składniki mineralne. W związku z tym trzeba zadbać o jakość spożywanych płynów.

  1. Stretching, czyli rozciąganie – dobry sposób na odpoczynek po treningu.

Rozciąganie mięśni zaraz po treningu nie tylko zapobiega kontuzjom, ale wpływa również na zwiększenie elastyczności i poprawia postawę ciała. Stretching pozwala się rozluźnić i w przyjemny sposób zakończyć ciężki trening. Do rozciągania mięśni polecamy na przykład praktykę jogi.

Regeneracja po treningu - 5 domowych sposobów
Regeneracja po treningu – 5 domowych sposobów
  1. Masaż – patent na ból mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.

Z masażów często korzystają profesjonalni sportowcy. Ten sposób regeneracji pozwala rozluźnić ciało, poprawia krążenie krwi, zapobiega bólowi i dodatkowo poprawia mobilność mięśni. Po treningu warto skorzystać z pomocy masażysty lub wspomóc się specjalnymi rollerami. Wymasowane mięśnie zdecydowanie szybciej się zregenerują.

  1. Dobrej jakości sen – niezastąpiony element regeneracji po uprawianiu sportu.

Sen to niezbędny element prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie tylko po wzmożonym wysiłku fizycznym. Jednak zwłaszcza po nim warto zwrócić uwagę na jakość snu. W nocy organizm szybciej się regeneruje, gdyż wtedy uspokaja się rytm serca, normuje się ciśnienie, a oddech staje się równomierny. W dodatku podczas snu wydzielany jest hormon wzrostu, który również u dorosłych wpływa na rozwój tkanki mięśniowej.

  1. Sauna – sposób na relaks i regenerację po treningu

Ostatnim, choć nie mniej ważnym, domowym sposobem na regenerację organizmu po treningu, jest korzystanie z sauny. Kąpiel w saunie domowej pozwala się odprężyć, zrelaksować i zdecydowanie przyspiesza proces regeneracji. Ponadto regularne korzystanie z sauny wpływa na zwiększenie wytrzymałości organizmu. Jednak, aby regeneracja w saunie przyniosła pozytywne rezultaty, trzeba z niej w odpowiedni sposób korzystać. Poznaj 10 szybkich porad, jak używać sauny.

Regeneracja po wysiłku fizycznym jest tak samo ważna, jak sam trening.

Do odpoczynku po ćwiczeniach fizycznych można wykorzystać domowe sposoby. Do wielu z nich nie potrzeba żadnych gadżetów. Aby zregenerować organizm, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie, rozciąganie mięśni, masaż i dobrej jakości sen. Dobrym sposobem na regenerację są również regularne kąpiele w saunie. Zapraszamy do skorzystania z konfiguratora saun, aby móc sobie zwizualizować swoją własną, prywatną saunę domową.