Która sauna jest lepsza: domowa (prywatna) czy publiczna? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?
Kąpiele w saunie cieszą się coraz większą popularnością, już nie tylko za granicą. Z ich walorów można korzystać w miejscach publicznych, takich jak siłownie, baseny, czy hotele oraz prywatnie, w zaciszu własnego domu lub ogrodu. Które rozwiązanie jest lepsze: sauna domowa czy publiczna? W tym artykule poznasz zalety i wady obu tych rozwiązań.
Sauna domowa czy publiczna – różnorodność rodzajów saun.
Wybierając kabinę saunową do swojego domu lub ogrodu, należy podjąć decyzję dotyczącą typu sauny. Wśród saun wyróżniamy m.in. fińską (suchą), combi (mokrą), infrared (podczerwień) i solną. Poszczególne typy saun domowych i ogrodowych omawiamy na naszej stronie Sauny. Z kolei w miejscach publicznych, w związku z większym obszarem, często znajduje się kilka rodzajów sauny do wyboru.
Sauna prywatna czy publiczna – czas i jego oszczędność.
Jedną z kluczowych różnic pomiędzy sauną prywatną a publiczną, jest czas. I nie chodzi tutaj oczywiście o czas samej kąpieli, a ten dookoła niej. Korzystanie z sauny w publicznej placówce często wiąże się z koniecznością rezerwacji terminu, dopasowaniem swojego harmonogramu dnia oraz dojazdem i… parkowaniem. Natomiast z sauny domowej można korzystać w dowolnym, korzystnym terminie, oszczędzając sporo czasu.
Sauna domowa czy publiczna – towarzystwo lub tłum.
Wybierając się do sauny publicznej, zwłaszcza popołudniami lub w wolne dni, można zetknąć się z dużym obłożeniem. Nie każdy obiekt przyjmuje rezerwacje, więc należy liczyć się z tym, że trzeba poczekać na swoją kolej. Jak już wspominaliśmy, w domowym zaciszu można skorzystać z dobrodziejstw kąpieli w saunie o dowolnej porze. A w dodatku osoby towarzyskie mogą zaprosić znajomych do wspólnego saunowania w domu.
Sauna prywatna czy publiczna – koszty i inwestycja.
Jeżeli kluczowym argumentem są koszty, należy je szczegółowo obliczyć. Dla osób, które sporadycznie korzystają ze zdrowotnych właściwości sauny, zdecydowanie korzystniejsze finansowo będzie odwiedzanie saun publicznych. Jednak miłośnikom saun w ostatecznym rozrachunku będzie się bardziej opłacać inwestycja we własną saunę domową. Z budową sauny wewnętrznej wiążą się koszty jednorazowe. W dodatku korzystanie z niej jest nieograniczone, dzięki czemu inwestycja szybko się zwraca. Zachęcamy do skorzystania z naszego autorskiego konfiguratora saun, aby poznać koszty sauny domowej.
Sauna domowa czy publiczna – która jest lepsza? Podsumowanie.
Podsumowując, przedstawiliśmy kilka zalet i wad obu rozwiązań saun. Oczywiście odczucia są subiektywne i dla niektórych zaleta może być wadą i odwrotnie. Jesteśmy pewni, że każdy miłośnik saun znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie, a ta forma relaksu będzie coraz bardziej popularna w Polsce.