1. SUPINE
  2. Blog o saunovaní
  3. Sauna s elektrickým alebo dreveným sporákom?

Sauna s elektrickým alebo dreveným sporákom?

Saunový varič – elektrický alebo na drevo? Ktorý z nich si vybrať?

Výber saunového ohrievača pre domácnosť, záhradu alebo verejnú saunu nie je jednoduchý, pretože na trhu sú desiatky modelov, z ktorých si môžete vybrať. Môžeme ich však jednoducho rozdeliť do dvoch skupín: elektrické saunové sporáky alebo sporáky na drevo. Podľa čoho by ste sa mali rozhodnúť?

Aké sú hlavné rozdiely medzi elektrickým sporákom a sporákom na drevo?

Pri výbere saunového kúrenia sa môžeme riadiť vlastnými potrebami a estetikou. Musíme však dbať aj na zabezpečenie technických podmienok jednotlivých zariadení.

V nasledujúcej tabuľke sme uviedli základné rozdiely a požiadavky na saunové variče.

 

elektrický sporák

sporák na drevo

diaľkové ovládanie

+

komín

+

systematické čistenie

+

potrebná elektrická sieť

+

 

Na základe uvedených informácií môžeme konštatovať, že elektrický sporák je oveľa jednoduchší na používanie a jeho inštalácia je tiež menej invazívna, pretože nevyžaduje napríklad komín. Na jej inštaláciu je však potrebná elektrická sieť, čo nie je vždy možné vo vonkajších saunách.

Ktorý sporák si mám vybrať pre tradičnú saunu?

Ak je vaším snom tradičná sauna, správnou voľbou je sporák na drevo. Nič nevytvára takú idylickú atmosféru ako zvuk praskajúceho krbu a jemná vôňa vychádzajúca zo spotrebiča. Okrem toho mnohí ľudia považujú pozorovanie horiaceho dreva za veľmi upokojujúce, čo umocňuje terapeutický zážitok z kúpania v tradičnej saune.

Ktorý sporák pre modernú saunu?

Pri výbere variča pre modernú saunu sa rozhodujeme pre inováciu alebo jednoducho pre elektrický spotrebič. Za zmienku stojí aj to, že mnohé elektrické sporáky majú originálny dizajn, ktorý zdôrazňuje modernú estetiku interiéru.

Ktorý model sporáka si mám vybrať pre svoju domácu alebo záhradnú saunu?

V súčasnosti nájdeme na trhu desiatky modelov saunových pecí. Ako si vybrať ten správny? Podrobné parametre a popis nájdete v našom článku: Ktorý sporák si mám vybrať pre svoju domácu alebo záhradnú saunu?