1. SUPINE
  2. Blog sauny
  3. Sauna ziołowa – czym jest i jakie zioła wybrać do sauny domowej?

Sauna ziołowa – czym jest i jakie zioła wybrać do sauny domowej?

Sauna ziołowa to doskonałe połączenie działania kąpieli w tradycyjnej saunie z właściwościami ziół, olejków eterycznych i aromaterapii. Poznaj efekty i dowiedz się, jakie zioła wybrać do sauny domowej.

Sauna ziołowa nie jest osobnym typem sauny, lecz formą jej używania. Odpowiednio dobrane zioła lub olejki eteryczne powodują, że działanie kąpieli jest jeszcze bardziej intensywne oraz przynosi dodatkowe korzyści. Kuracje w saunie ziołowej zalecane są przede wszystkim osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego i krążeniowego, a także na problemy skórne lub z układem ruchu. Jak stworzyć saunę ziołową w domowym zaciszu oraz jakie zioła wybrać?

Saunę ziołową tworzymy z tradycyjnej sauny fińskiej lub sauny combi.

W saunie ziołowej korzysta się z pozytywnych właściwości ziół i olejków eterycznych dzięki inhalacji oraz wchłanianiu substancji przez skórę. Potrzeba do tego temperatury oraz pary wodnej. Do kuracji ziołowej najlepiej nadaje się tradycyjna sauna fińska lub combi (to połączenie sauny mokrej z sauną suchą), gdyż to właśnie w nich temperatura sięga od 45 do 70˚C, a wilgotność wynosi od 30 do 40%.

Jakie są zalety kąpieli i w jaki sposób korzystać z sauny ziołowej?

Regularne korzystanie z sauny ziołowej poprawia ogólne samopoczucie, relaksuje, poprawia ukrwienie i korzystnie wpływa na układ odpornościowy. Przy odpowiednim doborze ziół kuracja wspomaga również leczenie chorób skóry poprzez jej oczyszczanie i nawilżanie. Ze względu na to, że zabieg jest łagodny, kąpiel w saunie ziołowej może trwać do 30 minut. Wodą z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych można polewać kamienie, nalać ją do misy nad piecem lub napełnić kamienne nawilżacze i ulokować je pomiędzy kamieniami.

Sauna ziołowa – czym jest i jakie zioła wybrać do sauny domowej

Jakie zioła wybrać do kąpieli w saunie i jak przygotować zioła do zabiegu?

Wybór odpowiednich ziół lub olejków eterycznych zależy od rezultatów, jakie chce się osiągnąć. Na rynku obecne są gotowe mieszanki, a my dla naszych Klientów również przygotowaliśmy zestawy olejków eterycznych. Zachęcamy jednak do eksperymentowania. Wybrane suszone zioła zalewa się 3-5 litrami wrzątku, przykrywa na 10-15 min, aby je zaparzyć, a następnie dodaje kilka kropli olejków eterycznych.

Zioła i olejki eteryczne do sauny ze względu na właściwości:

  • wzmacniające organizm: kwiat lipy, pączki sosnowe, dziurawiec, jałowiec, dzika róża, olejek eteryczny świerkowy oraz pichtowy,
  • ułatwiające oddychanie: olejek eukaliptusowy, olejek z jodły syberyjskiej i pichtowy, pokrzywa, anyż, pączki sosnowe i kwiat lipy,
  • pobudzające, dodające energii: olejek eteryczny z pomarańczy (owoców i kwiatów), olejek z limonki i z grejpfruta, bazylia, mieszanka korzenna, 
  • relaksujące i ułatwiające zasypianie: lawenda (suszona lub w formie olejku eterycznego), rozmaryn, róża, mięta pieprzowa,
  • poprawiające stan skóry: szałwia, pokrzywa, skrzyp, rumianek, jeżówka, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, jałowcowy, sosnowy, eukaliptusowy i lawendowy.

Podsumowanie – sauna ziołowa

Sauna ziołowa to rodzaj kąpieli w saunie fińskiej lub combi, podczas której wykorzystywana jest moc aromaterapii. Wybór ziół i olejków eterycznych zależy od efektów, jakie chce się osiągnąć. Kąpiele w saunie ziołowej rozluźniają, poprawiają samopoczucie, a także łagodzą choroby układu oddechowego, skóry, układu krążenia, a także ruchu. Po dane techniczne zapraszamy na naszą stronę: Sauny ziołowe.