1. SUPINE
  2. Bez kategorii
  3. Wniosek o pozwolenie na budowę – od lipca przez internet

Wniosek o pozwolenie na budowę – od lipca przez internet

Od 1 lipca 2021 r. wniosek o pozwolenie na budowę można składać przez internet. W jaki sposób złożyć wniosek online?

Od lipca możemy cieszyć się rozwojem serwisu e-budownictwo. To właśnie w tym terminie wprowadzono możliwość składania wniosku o pozwolenie na budowę przez internet. W jaki sposób można złożyć wniosek online? Jakie dokumenty będą do tego potrzebne? Zapraszamy do lektury artykułu.

Gdzie można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę?

W oficjalnej rządowej aplikacji znajduje się kilka wniosków i formularzy w procesie budowlanym. Wnioski można składać online, co pozwala ograniczyć czas i jest dużo wygodniejsze, niż dotychczas. Wszystkie wnioski związane z budową znajdują się na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl

Co jest niezbędne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę przez internet?

Aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę należy założyć konto, podając adres e-mail lub zalogować się z wykorzystaniem e-dowodu lub profilu zaufanego. Pozwolenie na budowę należy składać z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

Jak złożyć wniosek o pozwolenie na budowę – online?

Tak jak wspominaliśmy, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę poprzez internet, należy założyć konto (lub zalogować się) w rządowym serwisie e-budownictwo.gunb.gov.pl. Następnie w panelu użytkownika wystarczy kliknąć przycisk “+UTWÓRZ WNIOSEK”. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego wniosku, na przykład “Zgłoszenie robót budowlanych”, “Zawiadomienie o zakończeniu budowy” lub “Zgłoszenie rozbiórki”. Każdy formularz zawiera informacje o sposobie wypełnienia wniosku, podstawach prawnych oraz skutkach i procedurze złożenia wniosku. Po zapoznaniu się z tymi komunikatami można już kliknąć “UTWÓRZ DOKUMENT”, aby uzupełnić dane inwestora i rozpocząć składanie wniosku o pozwolenie na budowę.

Pełną instrukcję można znaleźć na oficjalnej stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl/instrukcja.

Wypełnienie wniosku o pozwolenie na budowę jest bardzo proste!

Już od lipca 2021 r. składanie wniosku o pozwolenie na budowę jest bardzo proste i zabiera niewiele czasu. Oficjalna aplikacja jest intuicyjna, a w dodatku podpowiada, jak poprawnie wypełnić dany wniosek. Serwis również umożliwia śledzenie w panelu użytkownika aktualnego stanu złożonych wniosków. To ogromny krok w przód w kierunku cyfryzacji.