1. SUPINE
  2. Blog domki 35m2
  3. Domek całoroczny drewniany czy murowany?

Domek całoroczny drewniany czy murowany?

Jaki domek całoroczny wybrać – drewniany czy murowany? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Zanim wybierzesz projekt domku letniskowego, musisz podjąć decyzję, czy będzie to budynek drewniany, czy też murowany. Nieruchomość przede wszystkim musi być bezpieczna i solidna, gdyż jest to inwestycja na wiele lat, a nawet na kilka pokoleń. Dlatego należy zwrócić uwagę na podstawowe aspekty, takie jak wytrzymałość, materiały, ale także doświadczenie wykonawcy oraz późniejsze utrzymanie nieruchomości, czy możliwość jej rozbudowy.

Domek drewniany czy murowany – który z nich jest bardziej wytrzymały?

Budynek całoroczny nastawiony jest na różne warunki atmosferyczne. Aby był bezpieczny, musi być wytrzymały nie tylko na porywisty wiatr, opady śniegu i deszczu, ale i palące słońce oraz upływający czas. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz przy prawidłowym użytkowaniu dom drewniany niczym nie ustępuje temu z cegły czy pustaków. Ogromne doświadczenie ze Skandynawii udowadnia, że budynek drewniany wybudowany z najlepszych materiałów przez profesjonalną ekipę, podobnie jak murowany, może służyć kilku pokoleniom. Ponadto dom szkieletowy można w prostszy sposób remontować oraz rozbudowywać, co na przestrzeni lat jest jego dodatkowych atutem.

Jeżeli priorytetem jest szybka realizacja inwestycji, to wybierz dom letniskowy z drewna.

Ogromną przewagą nieruchomości drewnianych nad murowanymi jest szybkość ich budowy. Duża część domu szkieletowego jest prefabrykowana, a gotowe elementy i półfabrykaty składane są w ekspresowym tempie na działce inwestora. To oznacza, że od chwili podjęcia decyzji o budowie, aż do jej zakończenia mija zaledwie kilka tygodni. Czas samej budowy drewnianego domku na działce to tylko kilka dni. Tak krótki termin realizacji nie jest możliwy przy budowie nieruchomości murowanej, choćby ze względu na konieczność jej sezonowania. Ponadto budowa domu szkieletowego możliwa jest przez cały rok i właściwie bez względu na pogodę.

the fog melts in a clearing in a pine forest

Który typ domu rekreacyjnego jest bardziej ekonomiczny w utrzymaniu?

Jeżeli dom będzie użytkowany przez cały rok, warto zastanowić się nad jego utrzymaniem w chłodniejszych miesiącach. Niewątpliwym atutem domu z drewna jest fakt, że w dużo szybszy sposób można ogrzać jego wnętrze. Ściany takiego budynku nie chłoną tak bardzo ciepła, jak w przypadku ścian murowanych. To oznacza, że powietrze wewnątrz drewnianego domu szybciej się nagrzewa. 

Chcesz być bliżej natury? Najlepszym wyborem będzie drewniany dom rekreacyjny.

Wiele osób decyduje się na budowę domu letniskowego z prostej przyczyny. Chcą być bliżej natury. Każdą wolną chwilę spędzać z dala od betonowej dżungli. Chłonąć zapach lasu, odpoczywać na świeżym powietrzu, cieszyć się dźwiękami natury… W takim wypadku doskonale sprawdzi się domek całoroczny wykonany z drewna, ponieważ surowiec ten pozwala wytworzyć wyjątkowy mikroklimat wewnątrz domu. Ponadto drewniany budynek doskonale wkomponuje się w naturę, nie tylko dzięki zastosowaniu ekologicznego surowca, ale i poprzez swój design. Poznaj projekty domków drewnianych w zgodzie z naturą.