1. SUPINE
 2. Blog sauny
 3. Jakie są zdrowotne zalety korzystania z sauny?

Jakie są zdrowotne zalety korzystania z sauny?

Jakie są zdrowotne zalety korzystania z sauny? Co dają systematyczne kąpiele?

Regularne korzystanie z sauny przynosi wiele korzyści dla całego ciała, a także umysłu. Regularne kąpiele poprawiają ogólny stan zdrowia i wzmacniają organizm. Jakie konkretnie zdrowotne zalety daje korzystanie z sauny?

Jakie zdrowotne korzyści przynosi używanie sauny?

Do największych zalet systematycznego korzystania z sauny należą przede wszystkim:

 1. Przyspieszenie metabolizmu – podczas kąpieli w saunie przyspiesza tętno i metabolizm, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii, a jeden seans pozwala spalić nawet 300 kcal.
 2. Relaks – kąpiel w saunie odpręża zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Polecana jest szczególnie po treningu, aby rozluźnić mięśnie. Ponadto rozluźnienie poprawia jakość snu.
 3. Usuwanie toksyn z organizmu – pocenie się ciała pozytywnie wpływa na pozbywanie się toksyn oraz metali ciężkich.
 4. Poprawa wyglądu skóry – pod wpływem systematycznych kąpieli w saunie skóra staje się bardziej jędrna, nawilżona i elastyczna dzięki poprawieniu jej ukrwienia. Ponadto sauna pozytywnie wpływa na zmiany skórne wywołane trądzikiem, a nawet łojotokiem.
 5. Lepsza odporność organizmu – korzystanie z sauny wpływa na zmniejszenie podatności na infekcje poprzez hartowanie i pobudzanie organizmu do produkcji białych krwinek.
 6. Poprawa pracy układu krążenia – regularne korzystanie z sauny poprawia pracę serca, ponieważ w saunie tętno przyspiesza nawet o 30%, natomiast kąpiele wpływają na obniżenie ciśnienia krwi.
 7. Lepsza wydolność organizmu – saunowanie przynosi duży zastrzyk energii, dlatego polecane jest w szczególności osobom aktywnym fizycznie, a nawet zawodowym sportowcom.

Jak często chodzić do sauny, aby przynosiła pozytywne rezultaty w kontekście naszego zdrowia?

Regularne korzystanie z sauny wzmacnia organizm, jednak należy używać jej w odpowiedni sposób. Zalecana maksymalna częstotliwość to dwa seanse w saunie w tygodniu.

 

Czy wiesz, jak używać sauny, aby kąpiele przynosiły pozytywne rezultaty? Poznaj 10 szybkich porad: jak prawidłowo korzystać z sauny!

 

Jakie są zdrowotne przeciwwskazania do korzystania z sauny?

W niektórych sytuacjach kąpiele w saunie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny są między innymi choroby układu krążenia, żylaki, a także ciężkie choroby ogólnoustrojowe czy niektóre schorzenia skóry.

 

Najczęściej występujące przeciwwskazania to:

 • choroby serca, a w tym zawał mięśnia sercowego (do 6 miesięcy),
 • nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze,
 • nowotwory,
 • astma oskrzelowa,
 • gorączka,
 • zapalenie reumatoidalne,
 • ciąża,
 • hemofilia,
 • epilepsja,
 • niektóre choroby oczu,
 • klaustrofobia,
 • grzybica i choroby weneryczne.

Kiedy zauważę rezultaty korzystania z sauny?

Bardzo często korzyści saunowania zauważalne są już po pierwszej sesji. Konkretne zalety używania sauny mogą jednak być odczuwalne w indywidualnym stopniu. To znaczy, że kąpiele na każdego mogą wpływać nieco inaczej, dlatego warto sprawdzić na własnym organizmie.

 

Która sauna jest lepsza: domowa (prywatna) czy publiczna? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?