1. SUPINE
  2. Blog domki 35m2
  3. Co to jest dom rekreacji indywidualnej?

Co to jest dom rekreacji indywidualnej?

Co to jest budynek rekreacji indywidualnej i jak wygląda jego budowa w świetle prawa?

Na pewno wielokrotnie spotkałeś się z takimi terminami jak budynek rekreacji indywidualnej, dom bez pozwolenia na budowę, czy też domek letniskowy lub rekreacyjny. Być może gubisz się już w całej terminologii i nie do końca wiesz, jakie prawo budowlane aktualnie obowiązuje. A przecież po prostu chcesz się cieszyć własną, niewielką nieruchomością na uboczu, poza zgiełkiem miasta… Chcesz odpocząć na łonie natury.

Co to jest budynek rekreacji indywidualnej? Zacznijmy od samego początku.

Budynek rekreacji indywidualnej to potocznie zwany domek letniskowy lub rekreacyjny. Ostatnio określany również popularnym terminem domu bez pozwolenia na budowę lub domem na zgłoszenie. Przede wszystkim musimy jednak zwrócić uwagę na to, że budynek rekreacji indywidualnej ma przeznaczenie czasowe, wypoczynkowe i nie służy zamieszkaniu o charakterze ciągłym. Aczkolwiek nie jest określone, ile czasu można spędzać w swoim domku rekreacyjnym. Twój wypoczynek może więc trwać nawet kilka miesięcy w ciągu roku lub być okazjonalny. Wszystko zależy już od Twoich indywidualnych preferencji.

Jak wygląda budowa domku rekreacyjnego w świetle prawa budowlanego?

Do wybudowania budynku rekreacji indywidualnej nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę, a wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Oczywiście taki dom musi spełniać wymogi prawa budowlanego i rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych. Więcej informacji na temat przepisów i wytycznych znajdziesz w naszym artykule: Budowa domu na zgłoszenie wymaga przestrzegania konkretnych wytycznych i dopełnienia niezbędnych formalności. Poznaj najważniejsze informacje!

Czy domek letniskowy można w przyszłości przekształcić w dom jednorodzinny?

Wiesz już, że w budynku rekreacji indywidualnej niedopuszczalne jest stałe zamieszkanie. Czy można jednak przekształcić ten stan? Tak, jest to możliwe, choć może wymagać przebudowy, uzbrojenia działki i pracy architekta. Związane jest to z tym, że wymagania do budowy domku rekreacyjnego są zdecydowanie mniejsze, niż wobec domu jednorodzinnego. Jeżeli więc planujesz w przyszłości przekształcić dom letniskowy w mieszkalny, koniecznie zapoznaj się z aktualnie obowiązującymi przepisami, a także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Podsumowanie: co to jest domek rekreacji indywidualnej i czemu służy?

Domek rekreacji indywidualnej to potocznie zwany dom letniskowy (choć oczywiście może być całoroczny, jak te, które oferujemy). Służy on okresowemu wypoczynkowi, a nie stałemu zamieszkaniu. Przy budowie domu rekreacyjnego obowiązują przepisy prawa budowlanego, choć są one zdecydowanie prostsze, niż przy budowie domu mieszkalnego. Aktualnie do budowy budynku rekreacyjnego nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a wystarczy zgłoszenie. Zapoznaj się z naszym artykułem Jak zgłaszać domki do 35m2?