1. SUPINE
  2. Blog Chaty 35m2
  3. Stavba domu na základe ohlásenia – kľúčové informácie a formality

Stavba domu na základe ohlásenia – kľúčové informácie a formality

Výstavba domu na základe žiadosti si vyžaduje dodržiavanie osobitných usmernení a splnenie potrebných formalít. Prečítajte si najdôležitejšie informácie!

Pri stavbe domu bez povolenia je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Okrem toho sú potrebné určité formality. Bohužiaľ, panuje mylná predstava, že „sloboda, Tom, vo vlastnom dome” a budovy musia mať len určitú rozlohu. Pripravili sme pre vás v skratke najdôležitejšie informácie týkajúce sa stavby domu na základe žiadosti.

Na ktorom pozemku možno postaviť dom na základe oznámenia?

Môže sa na lesnom pozemku postaviť letný domček? Môže sa na poľnohospodárskom pozemku postaviť celoročný dom bez povolenia? Toto sú niektoré z najčastejšie kladených otázok. Odpovede na tieto alebo podobné otázky môžete získať na okresnom úrade, v ktorého oblasti sa pozemok nachádza. Úradník skontroluje miestny rozvojový plán alebo štúdiu využitia územia. Okrem toho zistí, či sa pozemok nachádza v chránenej oblasti, napríklad v krajinnom alebo národnom parku. Na základe týchto informácií úradník určí, či je možné na danom mieste postaviť dom na základe oznámenia.

Musím ohlásiť výstavbu domu bez povolenia?

Na stavbu domu bez povolenia je potrebné ohlásenie. Mestskému alebo okresnému úradu sa musí predložiť príslušný formulár (k dispozícii na mestskom alebo okresnom úrade) a mapa s vyznačením staveniska. Formulár nemusí byť schválený – ak úrad do 21 dní nevznesie námietky, výstavba domu na základe oznámenia sa môže začať. Vzhľadom na túto lehotu musí byť plánovaná výstavba oznámená najneskôr do 30 dní od začiatku projektu.

Aké zariadenia je potrebné priniesť do domu pri oznámení?

Nepovolený dom je podľa definície rekreačnou stavbou, takže predpisy nevyžadujú pripojenie na vodovod alebo kanalizáciu. Aby ste však mohli naplno využiť pôvaby domu, môžete si priviesť vodovodnú a kanalizačnú prípojku, elektrickú prípojku (alebo využiť fotovoltaickú inštaláciu).

Čo ešte potrebujem vedieť, než sa rozhodnem postaviť dom na základe žiadosti?

Pred rozhodnutím postaviť dom bez povolenia môže vzniknúť mnoho otázok a obáv. Odporúčame vám pozrieť si našu stránku s najčastejšími otázkami, kde sme pre vás pripravili vyčerpávajúce odpovede.

Návrh domu na použitie – zistite, čo je v ponuke.

Ponúkame návrhy domov, ktoré sú plne v súlade s platnými normami. Sme skúsený výrobca domov na kľúč, a to znamená, že naše stavby sú nielen vizuálne atraktívne a praktické, ale predovšetkým bezpečné.