1. SUPINE
 2. Blog o saunovaní
 3. Ako správne používať saunu? Objavte 10 rýchlych tipov!

Ako správne používať saunu? Objavte 10 rýchlych tipov!

Viete, ako používať saunu, aby malo kúpanie pozitívne výsledky? Objavte 10 rýchlych tipov: ako správne používať saunu!

Pravidelné používanie sauny môže mať mnoho pozitívnych výsledkov. Patria medzi ne. zlepšenie vzhľadu pokožky, posilnenie imunity, odstránenie následkov stresu, uvoľnenie svalov po tréningu, zlepšenie nálady alebo zrýchlenie metabolizmu. Saunovanie má pozitívny vplyv na celé telo a jeho účinky možno ešte posilniť použitím farebnej terapie alebo vhodných éterických olejov. Ako však používať saunu, aby ste dosiahli vyššie uvedené výsledky?

Ako správne používať domácu saunu?

Pripravili sme pre vás 10 tipov, vďaka ktorým bude saunovanie nielen príjemné, ale aj hodnotné pre telo. Ide o všestranné informácie, ktoré sa hodia do mokrej, suchej aj kombinovanej sauny. Ak chcete poznať rozdiely medzi týmito typmi sáun, čítajte ďalej: Aký je rozdiel medzi mokrou a suchou saunou? Čo je kombinovaná sauna?

10 tipov, ako správne používať saunu:

 1. Ak si myslíte, že saunovanie je spôsob, ako si oddýchnuť po stresujúcom dni… Máte pravdu! Pred použitím sauny však počkajte približne 15-30 minút po silnom rozrušení alebo po náročnom tréningu.
  Organizmus nesmie byť oslabený, aby mohol zo sauny plne profitovať. Telo musí byť schopné reagovať na teplo a stres a námaha môžu správnu reakciu narušiť.
 2. So saunovaním počkajte 1-2 hodiny po jedle. Nepoužívajte ho ani na prázdny žalúdok. Hladina cukru v krvi musí byť stabilná, aby telo správne reagovalo na podnety.
 3. Pred saunovaním sa osprchujte a dôkladne si utrite telo. Pokožka by mala byť čistá a suchá, aby sa telo zdravo potilo a zároveň sa zachovala hygiena.
 4. Po vstupe do sauny sa pohodlne usaďte, oprite sa alebo si ľahnite. Počas kúpeľa by mali byť všetky svaly uvoľnené, aby sa uľahčil krvný obeh. Ak sa rozhodnete kúpať v ľahu, nezabudnite náhle vstať. Pred koncom seansy si 1-2 minúty sadnite, aby ste zabránili náhlemu odtoku krvi z mozgu.
 5. Saunovanie by malo trvať maximálne 15 minút. To je dostatočný čas na to, aby sa telo zahrialo a spotilo. Ak pocítite nepríjemné pocity pred týmto časom – opustite miestnosť skôr.
  Saunovanie by malo byť pomerne krátke, ale zahrievanie tela má byť intenzívne.
 6. Po kúpaní si schlaďte telo – dajte si studenú sprchu alebo sa tradične vyvaľkajte v snehu.
  K zdravému saunovaniu patrí aj váľanie sa v snehu… alebo aspoň kúpanie v studenej vode. Chladenie tela podporuje krvný obeh.
 7. Po studenej sprche sa pohodlne usaďte a relaxujte. Odpočinok by mal trvať minimálne 5 minút. Počas tohto obdobia môžete svoje telo hydratovať.
 8. Opäť si dajte studenú sprchu a potom si minimálne 5 minút odpočiňte. Táto liečba má skvelý účinok na cievy a zvyšuje ich kontraktilitu.
 9. Celé sedenie sa opakuje 2, 3-krát celé sedenie. To znamená saunovanie, studená sprcha, odpočinok, ďalšia sprcha a odpočinok.
 10. Pri saunovaní sa telo potí, preto si po saunovaní nezabudnite doplniť tekutiny.

Teraz už viete, ako saunu správne používať, aby ste si mohli vychutnať pozitívne účinky pravidelného kúpania.

Ak neexistujú žiadne kontraindikácie (a na tie sa najlepšie opýtajte svojho lekára), môžete sa saunovať až trikrát týždenne.