Najczęściej zadawane pytania dotyczące saun domowych

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, których często poszukują przyszli właściciele saun wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące pytania, dzięki którym, mamy nadzieję, rozwiejemy wszelkie wątpliwości będące naturalną częścią przygotowań do inwestycji, jaką jest sauna domowa lub ogrodowa.

Sauna domowa

Po wyborze miejsca na saunę domową należy przygotować istotne instalacje. Niezbędne jest doprowadzenie przyłącza elektrycznego – zasilania trójfazowego 400 V 3N. Piece na 220 V mają zastosowanie wyłącznie w maleńkich jednoosobowych saunach domowych, co zdarza się niezwykle rzadko. Inne zagadnienie to wysokość sauny. Minimalna wysokość sauny powinna wynosić 200 cm. Niższe pomieszczenia nie powinny być zagospodarowywane jako sauna, ze względu na zalecenia przeciwpożarowe. Standardowa wysokość w saunie to 210 cm. Trzecią kwestią jest posadzka. Zaleca się wykonanie posadzki z płytek ceramicznych, gresowych lub z terakoty, które to materiały są wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości i wodoszczelne. Na podłodze w saunie domowej umieszczamy drewniany podest, który jest przyjemny dla stóp oraz pomaga ograniczyć ich bezpośredni kontakt z posadzką pomieszczenia.

Jak wiadomo piec stanowi serce każdej sauny, również domowej lub ogrodowej. Zapewnienie odpowiedniej temperatury gwarantuje dobrze dobrany piec, którego moc jest prawidłowo zwymiarowana (nie jest zbyt mała, ani zbyt duża). Moc pieca dobiera się odpowiednio do kubatury sauny wewnętrznej lub zewnętrznej. Przyjęto, iż 1 m sześcienny sauny wymaga 1 kW mocy. Jednak to nie wszystko. Pozostałe aspekty, oprócz objętości sauny, które regulują dobranie pieca o właściwej mocy, to powierzchnie nieizolowane, jak na przykład przeszklenie. Takie rozwiązania sprzyjają wytrącaniu się ciepła na zewnątrz sauny. Decydując się na szyby lub szklaną ściankę należy pamiętać o dodaniu 1 kW mocy na każdy 1 metr kwadratowy tej powierzchni. Po wyliczeniu poprawnej mocy pieca wynik zaokrągla się w górę, aby ustrzec się przed marginesem błędu. Przykładowo sauna wykonana z drewna o kubaturze 5,6 m3 powinna być wyposażona w piec o mocy 6 kW.

Tak. Aby cieszyć się komfortowymi kąpielami w saunie w domu i zachowaniem jej dobrego stanu, wentylacja jest niezbędna. Jej brak, oprócz zmniejszenia harmonii relaksu, może doprowadzić do zawilgocenia kabiny lub jej przegrzania, a w skrajnych przypadkach nawet do pożaru. W saunach fińskich w zupełności wystarcza wentylacja grawitacyjna. Sytuując piec na ścianie drzwiowej nawiew powinien znaleźć się pod piecem, natomiast wywiew w suficie po przekątnej, maksymalnie daleko od wlotu. Dzięki temu ułożeniu zużyte powietrze wydostaje się nad sufit sauny domowej lub ogrodowej, a z tej przestrzeni należy zapewnić jego usunięcie przez kratkę wentylacyjną w pionie budynku lub do pomieszczenia sąsiedniego. Jeśli dom posiada rekuperację, dostosowujemy wentylację sauny do istniejących warunków.

Standardowa grubość ścian sauny domowej, na którą składa się konstrukcja, izolacja i boazeria to 7 cm. Sufit zajmuje około 12 cm grubości.
Wykonanie odpływu w podłodze sauny fińskiej nie jest konieczne, ale warto zrobić je decydując się na saunę combi. Dzięki zastosowaniu kratki odpływowej, nadmiar wody będzie mógł spływać do kanalizacji. Kratkę odpływu umieszcza się w podłodze pod piecem.
Prawdziwa sauna infrared musi zostać wyposażona w promienniki kwarcowe, które jako jedyne wytwarzają pełne spektrum promieniowania podczerwonego (IR-A, IR-B i IR-C), z czego IR-A wnika nawet do 4 mm w głąb skóry. Stosowane przez nas, producenta saun, promienniki kwarcowe EOS Dr Fisher Vitae (dawniej Philips Vitae) nagrzewają się natychmiast po uruchomieniu i emitują podczerwień najbardziej zbliżoną do naturalnych promieni słonecznych. Tańsze zamienniki, takie jak maty węglowe, promienniki magnezowe czy ceramiczne nie emitują podczerwieni leczniczej, nagrzewają się długo, a często nie są w stanie przekroczyć temperatury 35˚C
W saunie suchej stosuje się piec elektryczny, który nagrzewa kabinę, dzięki czemu temperatura powietrza wynosi od 70 – 90˚C i utrzymuje niską wilgotność na poziomie około 10%. Sauna combi to połączenie sauny suchej z sauną mokrą. Piec elektryczny nie tylko nagrzewa kabinę, ale wyposażony jest też w generator pary, który podnosi wilgotność powietrza do około 40%. Za sprawą wyższej wilgotności, osiągana temperatura wynosi zazwyczaj 60-80˚C. Dodatkowo do parownika można dodać olejki eteryczne pozwalające na aromaterapię w swojej saunie domowej.

Sauna wyposażona w piec dwufunkcyjny to sauna combi pozwalająca na naprzemienne kąpiele suche oraz mokre. Przez mokre kąpiele rozumiemy przebywanie w saunie wyposażonej w piec z generatorem pary, zapewniający wilgotność w pomieszczeniu, dochodzącą do około 40%. Sauna w boazerii drewnianej nigdy nie zastąpi łaźni parowej, wykonanej z tworzywa ceramicznego, w której to możliwe jest osiągnięcie wilgotności na poziomie 100%. Po użyciu parownika resztę wody znajdującej się w zbiorniku należy wylać, a przed każdą kąpielą nalać świeżej. Istotne jest również wietrzenie pomieszczenia sauny, które pomaga uchronić drewno przed negatywnym działaniem pary wodnej.

W saunach domowych stosujemy drzwi szklane głównie ze względów bezpieczeństwa i możliwości kontrolowania tego, co dzieje się w saunie. Drzwi drewniane stosuje się bardzo rzadko, ponieważ wysokie temperatury panujące w saunie wpływają na ich deformację i rozklejanie się. Konsekwencją tego jest brak możliwości domknięcia drzwi i uciekanie ciepła na zewnątrz.

Jako doświadczony producent saun, łącznie z montażem gwarantujemy naszym Klientom kompleksowe wykonanie usługi. Zapewniamy podstawowe, a także dodatkowe wyposażenie sauny. Do fundamentalnego oprzyrządowania wykonanej przez nas sauny domowej lub ogrodowej należy piec, sterownik, oświetlenie, szklane drzwi oraz anemostat, a także akcesoria, takie jak zagłówki, ceber, czerpak, klepsydra i termohigrometr. Oferujemy również sprzęt uzupełniający stworzony do saun, a mianowicie nagłośnienie z funkcją bluetooth, koloroterapię, ściankę solną, przeszklenia i inne.

Sterownik może być wbudowany w piec lub montowany na zewnątrz kabiny sauny. Wybór sterownika to kwestia indywidualna, gdyż obydwa rodzaje sterowników mają swoje zalety, ale także wady. Sterownik zintegrowany z piecem jest tańszy i pozwala na sterownie w trakcie kąpieli bez konieczności opuszczania sauny. Jednak jest on dostępny wyłącznie w piecach jednofunkcyjnych. Decydując się zaś na sterownik zewnętrzny, trzeba pamiętać o jego doborze do mocy pieca i rodzaju sauny. Niektóre sterowniki przeznaczone są wyłącznie do saun suchych, inne do combi, jeszcze inne do infrared lub do saun łączonych. Zawsze doradzamy naszym Klientom w celu maksymalnie trafnego rozwiązania, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Sterowniki zewnętrzne cechują się większymi możliwościami niż tylko ustawienie temperatury i czasu pracy pieca, w tym między innymi: posiadają elektroniczny wyświetlacz i różne dodatkowe warianty jak sterownie oświetleniem, generatorem pary, wentylatorem. Najbardziej nowoczesne sterowniki zewnętrzne pozwalają włączać saunę będąc w dowolnym miejscu poza domem, a to za sprawą aplikacji mobilnej pobranej na telefon. Producent Supine w wykonywanych saunach stosuje sterowniki sprawdzonych marek posiadające gwarancję producenta.

Drewno stanowi jedną z kluczowych wytycznych przy wyborze sauny. Najważniejsze właściwości dobrego drewna do sauny to wytrzymałość na niesprzyjające warunki, nie nagrzewanie się pod wpływem wysokiej temperatury, nie wydzielanie szkodliwych związków, trwałość, przyjemność w dotyku i schludność wizualna. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, oferujemy rodzaje drewna, spełniające powyższe wymogi. Są to: drewno lipy, olchy, topoli klasy AA, a także bardzo popularny świerk skandynawski. Powyższe gatunki fantastycznie sprawdzają się w saunach domowych oraz ogrodowych, nie pękając i nie wysychając na wiór.

Oczywiście. Na wykonane przez naszą Firmę sauny udzielamy gwarancji producenta. Elementy konstrukcyjne objęte są pięcioletnią gwarancją, poszycie sauny trzyletnią, natomiast pozostałe jej części dwuletnią gwarancją.

Najczęściej wykorzystywana i najbardziej popularna w saunie publicznej boazeria, to drewno świerku skandynawskiego. Jego stosunek jakości do ceny jest bardzo korzystny. Na ławy i oparcia polecamy przyjemne i nienagrzewające się drewno lipy klasy AA. Koszty budowy i eksploatacji w dużej mierze zależą od wielkości sauny, dlatego warto przemyśleć jej wymiar. W wypadku sauny publicznej sterownik powinien być zewnętrzny, by osoba odpowiedzialna mogła zarządzać parametrami sauny. W miejscu takim warto zainwestować również w przycisk alarmowy, gwarantujący zwiększenie bezpieczeństwa saunowiczów.

Sauna w domu może być wykonana pod skosem. To rozwiązanie często jest stosowane kiedy Inwestor chce urządzić trudną do zagospodarowania przestrzeń. W takim wypadku warunek stanowi punkt umieszczenia pieca. Wysokość w tym miejscu musi wynosić co najmniej 200 cm. Skośne ściany są trudniejsze do zabudowania dla montażystów, jednak nie wpływa to istotnie na całkowity koszt realizacji.

Ściany zewnętrzne sauny z reguły wykańczamy boazerią drewnianą. W przypadku chęci dostawienia kabiny prysznicowej do ściany sauny, powinna ona być odpowiednio zabezpieczona. Wiedząc o tym zamierzeniu, przed realizacją sauny wykańczamy ową ściankę płytą wodoodporną, na którą Inwestor może nakleić glazurę, mozaikę lub położyć płytki.

Sauna ogrodowa

Wzniesienie drewnianego domku ogrodowego o powierzchni do 35 m2 nie jest zobligowane uzyskaniem pozwolenia na budowę. Mimo to należy zgłosić planowane przedsięwzięcie do odpowiedniego urzędu (najczęściej jest to Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta) najpóźniej w terminie 30 dni od momentu rozpoczęcia robót. Każdy wybudowany budynek gospodarczy musi być zgodny z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wizyta w urzędzie jest wymagana, by sprawdzić czy działka, na której planujemy budowę sauny ogrodowej jest działką budowlaną oraz czy określone są warunki, które należy spełnić, jak na przykład maksymalna wysokość czy nachylenie dachu.

Odległość, która musi być zachowana od granicy działki porządkuje obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Zgłaszając budowę do odpowiedniego organu (Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta) domek można usytuować 4 m od granicy działki, lub 3 m od niej jeśli na ścianie przygranicznej nie znajdują się okna ani drzwi. Jest możliwość postawienia domku saunowego bliżej granicy działki, ale wyłącznie po otrzymaniu pozwolenia na budowę, co wiąże się z załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności wymaganych przy ubieganiu się o zgodę na budowę, tj. m. in. projektu budowlanego i innych dokumentów.

Przygotowanie powierzchni terenu pod budowę domku z sauną spoczywa na barkach Inwestora. Budynek posiada sporą masę, stąd obowiązkowe są zabiegi gwarantujące solidną podbudowę. Podłoże musi być utwardzone i właściwie przygotowane. Nasi specjaliści doradzają wykonanie podbudowy z płyty betonowej, słupów betonowych lub stóp fundamentowych. Niewykluczone jest też wzniesienie domku saunowego na bloczkach betonowych, jednak to rozwiązanie stosuje się wyłącznie przy mniejszych domkach.

Podobnie jak do sauny domowej, w saunie zewnętrznej niezbędne jest doprowadzenie przyłącza elektrycznego – zasilania trójfazowego 400 V 3N. Dzięki niemu nasz elektryk podczas montażu sauny podłączy piec elektryczny oraz oświetlenie wewnątrz. Jeśli planujemy wyposażyć domek saunowy w prysznic, toaletę lub inne urządzenia sanitarne, dla których konieczny jest dopływ bieżącej wody, należy doprowadzić również przyłącze WOD-KAN.

Nasi specjaliści zawsze sprawdzają miejsce montażu przed związaniem się umową. Tym sposobem szukają rozwiązania dla każdego kłopotliwego przypadku. Jest to również kwestia bardzo indywidualna i za każdym razem zupełnie odmienna. Nie zdarzyła się dotąd sytuacja, aby Inwestor musiał rezygnować z marzenia o prywatnej saunie ogrodowej z powodu niewygodnej lokalizacji.

Nie wykluczamy takiej możliwości w chłodniejszych miesiącach, jeśli temperatura powietrza nie spadnie poniżej 10˚C i warunki atmosferyczne będą korzystne. Montażu sauny zewnętrznej nie wykonuje się podczas różnego rodzaju opadów (np. deszczu, śniegu) i niskiej temperatury, ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia niepowodzeń technicznych.

Z części saunowej można korzystać zimą nawet podczas mrozów. Natomiast wyposażając domek w prysznic lub inny sanitariat bazujący na dopływie wody, niezbędne jest ogrzewanie domku, które zapobiegnie zamarznięciu instalacji.

Możliwość taka istnieje, o ile Klient poinformuje wykonawcę o tym fakcie przed realizacją zamówienia. W przypadku występowania szansy na ewentualną zmianę lokalizacji domku saunowego, jego budowa musi przebiegać w specyficzny sposób, zakładający montaż dodatkowych belek konstrukcyjnych pod sauną. Są one niezbędne dla potencjalnego przewozu za pomocą dźwigu.

Sauny zewnętrzne tworzymy ręcznie w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Pomiędzy belkami konstrukcyjnymi domek jest izolowany i ocieplany wełną mineralną (10 cm) i ekranem aluminiowym. Dotyczy to zarówno ścian, sufitu, ale także podłogi. Konstrukcja przykryta jest deską elewacyjną.

Nie. Ściana domku jest grubsza niż ściana samej sauny. Konstrukcja jest podwójna, aby domek zapewniał prawidłową izolację termiczną w zależności od zmiennych warunków panujących na zewnątrz. Ściana sauny ogrodowej stanowi odrębną izolację wypełnioną specjalistycznymi foliami oraz wełną mineralną. Świadomie przygotowujemy podwójną izolację, co zabezpiecza przed wydłużonym czasem nagrzewania się sauny zewnętrznej i szybszym uciekaniem ciepła, a to z kolei zdecydowanie przekłada się na komfort użytkowników.

Oczywiście. Udostępniamy wachlarz kolorów do indywidualnego wyboru. Różne okoliczności przestrzeni często warunkują styl i kolor elewacji. Czasem podyktowane jest to życzeniem, czasem chęcią stworzenia harmonijnej całości z innymi pobliskim budynkami. Rozumiemy to, dlatego decyzję o ostatecznym kolorze pozostawiamy Inwestorowi.

Tak. Deska elewacyjna pokrywana jest specjalnym olejem w wybranym kolorze, zapewniającym trwałość i odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Regularne malowanie jej co kilka lat, jest wskazane, ponieważ wzmacnia trwałość całego domku saunowego, dzięki czemu domek przez długie lata jest w świetnej kondycji i nie niszczeje.

Tak. Domek wyposażamy w wentylację grawitacyjną, która dzięki odpowiednio umieszczonym nawiewom i wywiewom gwarantuje komfort korzystania i właściwy proces przewietrzania. Pominięcie tego komponentu wiąże się z problemami użytkowania sauny. Chcąc uniknąć nieprzyjemności zdrowotnych wynikających z przegrzania kabiny, wilgoci czy nawet powstającego grzyba, wentylacja jest niezbędna i kluczowa.

Tak. Przygotowujemy projekt sauny wraz z wizualizacjami. Najczęściej wykonujemy je po zaakceptowaniu przez Inwestora wstępnego kosztorysu domku i po odbytych pomiarach na miejscu inwestycji. Przygotowywanie projektu zajmuje sporo czasu i wymaga dużego nakładu pracy, stąd jest on tworzony dopiero po akceptacji kosztorysu. Tak dzieje się na ogół, lecz w wyjątkowych sytuacjach staramy się wysłać Klientowi wizualizacje wcześniej.

Początkowo kosztorysujemy saunę według wytycznych Inwestora. Po wysłaniu wstępnej oferty Klientowi kontaktujemy się i ustalamy czy inwestycja podanego rzędu kosztów jest w jego zasięgu. Jeśli nie, modyfikujemy ofertę, by zbliżyć się do ustalonego budżetu. W kolejnym etapie umawiamy się na spotkanie, a następnie przygotowujemy projekt i wizualizacje sauny domowej zewnętrznej na podstawie ustaleń. Później modyfikujemy projekt, aż do pełnej akceptacji ze strony Klienta i ustalamy termin realizacji. Po tym etapie przygotowujemy umowę i finalizujemy zamówienie. Jest to standardowy proces, od którego oczywiście czasami bywają odstępstwa wynikające z różnych czynników i sytuacji.

Oferujemy kilka sprawdzonych pokryć dachowych domków saunowych. W zależności od upodobań proponujemy: blachę trapezową, membranę dachową PVC, EPDM lub gont bitumiczny.

Nasi montażyści troszczą się o dopieszczenie wszystkich istotnych funkcji domku z sauną. Dlatego też torują odpowiednie drogi przepływu nagromadzonej wody, dzięki którym jest ona odprowadzana. Instalują rynnę spustową, która zapewnia bezpieczne i bezproblemowe spływanie wody.

Nie zajmujemy się ich produkcją, natomiast możemy polecić firmy specjalizujące się w ich sprzedaży.

Materiał wykończeniowy na podłogę zależy od charakteru pomieszczenia i jego wyposażenia. Saunę do ogrodu zaopatrzamy w podest położony na drewnianej podłodze. W przedsionku/pomieszczeniu wypoczynkowym podłoga wykonana jest z drewna świerku skandynawskiego. Decydując się na wannę/jacuzzi, kładziemy specjalne płyty wodoodporne, na których Inwestor we własnym zakresie może położyć płytki. Przygotowujemy je do tego zabiegu, ale sami nie zajmujemy się kafelkowaniem.

Klient, który ma gotowy projekt i wie czego chce to dla nas duża wartość. Dzięki temu łatwiej zrozumieć nam czego oczekuje od swojej sauny ogrodowej. Materiały staramy się dostosowywać do życzeń Klienta, aby efekt końcowy był zadowalający. Dokładamy starań, by precyzyjnie odzwierciedlić wybrany projekt. Dzięki nabytemu przez lata doświadczeniu, potrafimy przewidzieć następstwa niesprawdzonych rozwiązań i doradzamy jak przełożyć dany pomysł na rzeczywistość bez zbędnego ryzyka i niepotrzebnych niepowodzeń. Sami również przygotowujemy projekty dla naszych Klientów, aby mogli zobaczyć swoją saunę przed faktycznym jej wzniesieniem.

Oczywiście, że tak. Sauny ogrodowe oferowane na naszej stronie internetowej często stanowią inspirację dla nowych obiektów. Na podstawie wybranego stylu czy materiałów projektujemy nowy domek saunowy, według indywidualnych wymiarów Klienta. Układ wnętrza, ilość i rozmiary przeszkleń oraz wyposażenie jest czynnikiem zmiennym i modyfikujemy je dowolnie, w zależności od osobistych preferencji.

Tak. Prócz oferty drewna olejowanego stosowanego na zewnątrz, mamy inne rozwiązanie. Dla osób, którym zależy na nowoczesnym stylu domku ogrodowego z sauną proponujemy zewnętrzne płyty elewacyjne HPL firmy ARMET. Są odporne na butwienie i korozję oraz na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak np. śnieg, deszcz czy słońce. Ich przeznaczenie to elegancka elewacja budynków zewnętrznych. Należy zauważyć, iż to rozwiązanie jest mniej korzystne cenowo.

Oczywiście. Zamiast boazerii drewnianej oferujemy płyty kartonowo – gipsowe malowane na wybrany kolor. Ściany lub podłogę możemy przygotować pod kafelkowanie, jednak ich położenie leży po stronie Inwestora.

Jako producent w pełni wyposażamy saunę, natomiast pozostałe pomieszczenia są wykończone, ale nie zostają w żaden sposób „umeblowane”. Dostarczenie i montaż umywalki, wc lub innego sanitariatu spoczywa po stronie Inwestora. Na życzenie Klienta istnieje możliwość instalacji kabiny prysznicowej co stanowi opcję dodatkowo płatną.

Oczywiście. Dla osób, które marzą o saunie ogrodowej w tradycyjnej formie, chcących zachować jej naturalność, oferujemy piece opalane drewnem. Wyposażone są one w szklane drzwiczki. Piece te pozwalają na ładowanie od wewnątrz sauny, ale także z innego pomieszczenia lub spoza budynku. Montując piec opalany drewnem zapewniamy podłączenie komina oraz zabezpieczenie podłogi i ścian płytami z betonu architektonicznego. Piec na drewno wymaga regularnego czyszczenia, wygospodarowania miejsca na składowanie drewna oraz cechuje go mniejszy stopień bezpieczeństwa ze względu na wiele materiałów łatwopalnych w pobliżu. Z drugiej strony ma on swój klimat i pozwala poczuć zapach palonego drewna, co przenosi użytkowników bliżej natury.

Ścianę za piecem, wzdłuż której rozciąga się komin, najczęściej pokrywamy płytami z betonu architektonicznego, aby zniwelować ewentualne zabrudzenia. To samo rozwiązanie stosujemy w miejscu ładowania drewna na podłodze. Ułatwia to napełnianie pieca drewnem zmniejszając ryzyko ubrudzenia podłogi sauny przez wypadający popiół.

Z reguły w części wypoczynkowej i w pomieszczeniu łazienki nie montujemy ogrzewania. Na życzenie Klienta możemy zainstalować w domku saunowym podłogowe maty grzewcze lub grzejniki elektryczne.

Oczywiście. Produkujemy również sauny infrared. W domkach ogrodowych również może być ona zamontowana. Istnieje też możliwość połączenia sauny infrared z sauną suchą w jednej kabinie, z których można korzystać naprzemiennie. Inna opcja to stworzenie domku z dwiema oddzielnymi saunami. Do wyposażenia sauny IR stosujemy wyłącznie urządzenia najwyższej jakości, jakimi są promienniki kwarcowe firmy EOS Dr Fisher Vitae (dawniej Philips Vitae). Więcej informacji na ich temat znajdą Państwo w odpowiedzi na pytanie nr 6 dotyczące sauny domowej.

Odpowiedź brzmi: tak. W saunach stosujemy różne przeszklenia: drzwi, szyby, ścianki. Od lat współpracujemy ze sprawdzonym dostawcą szkła hartowanego, który zaopatruje nas w szyby na wymiar. Szklana ściana frontowa sauny oraz jej drzwi wykonane są ze szkła hartowanego o grubości 8 mm. Istnieje możliwość wybrania koloru przeszklenia: przezroczysty, brązowy lub szary. W naszych domkach wstawiamy również szyby jednokomorowe, hartowane, panoramiczne o różnych wymiarach. Szyba z lustrem weneckim również stanowi jedną z opcji oferowanych przez producenta saun Supine. Szyby mogą być wstawiane zarówno w przestrzeni wypoczynkowej jak i w saunie.

Tak, jednak decydując się na piec z generatorem pary, należy pamiętać o usunięciu wody ze zbiornika pieca w zimie lub o zapewnieniu temperatury w saunie powyżej 0˚C. Nie można dopuścić do zamarznięcia wody w zasobniku. Wybierając saunę combi warto zastanowić się także nad odpływem z kratką bezpieczeństwa w saunie zewnętrznej, który ułatwiłby pozbycie się nadmiaru wody. Istotne jest także regularne przewietrzanie ogrodowej sauny, które pomaga chronić drewno przed zniszczeniem pod wpływem wilgoci.

Masz więcej pytań do producenta saun domowych?

Zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem poniższego formularza. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i udzielimy wszelkich niezbędnych informacji odnośnie saun.