1. SUPINE
  2. Blog o saunovaní
  3. Aký je rozdiel medzi mokrou a suchou saunou? Čo je kombinovaná sauna?

Aký je rozdiel medzi mokrou a suchou saunou? Čo je kombinovaná sauna?

Premýšľate, aký typ sauny si vybrať pre svoju domácnosť? Sauny sa podľa teploty a vlhkosti delia na suché, mokré a kombinované. Aké sú hlavné rozdiely? A nakoniec: akú saunu si mám vybrať do svojej domácnosti?

O zdravotných výhodách sauny by sa dal napísať samostatný článok. Kúpele pôsobia na telo nielen zvonku a pôsobia ako najlepšia prírodná kozmetika, ale aj zvnútra a pomáhajú napríklad pri chudnutí. Ak ste vo fáze výberu správnej domácej sauny, potom už poznáte výhody jej pravidelného používania. V tomto článku nájdete odpoveď na otázku, aký typ sauny si vybrať pre svoju domácnosť.

Suchá a mokrá sauna – aké sú rozdiely?

Začnime úplne od začiatku. Aké sú základné vlastnosti suchej a mokrej sauny?
Kúpanie v suchej saune, ktoré sa spája s fínskymi tradíciami, sa môže zdať dosť extrémne. Suchá sauna (inak známa ako fínska sauna) sa vyznačuje vysokou teplotou (približne 80 – 100 °C) a nízkou vlhkosťou (len približne 10 %). Vlhkosť sa získava pomocou pary – kamene sa umiestnia do hornej časti pece a naleje sa na ne voda. V domácej mokrej saune môžete využiť funkciu aromaterapie pridaním obľúbených esenciálnych olejov do vody. Toto pôsobenie zintenzívňuje relaxačnú funkciu saunového kúpeľa. O fínskej saune si môžete prečítať tu. Kúpeľ v suchej saune sa zvyčajne kombinuje s fínskym rituálom, pri ktorom sa striedajú kúpele v chladnom vzduchu a končia sa studenou sprchou. Domáce suché sauny by preto mali mať možnosť voľného pohybu do chladnejších miestností. Okrem toho by mali byť vybavené sprchou.

Používanie mokrej sauny je určite šetrnejšie najmä kvôli nižšej teplote. Mokrá sauna (bežne označovaná ako parná sauna) sa vyznačuje práve nižšou teplotou (približne 60-80 °C) a oveľa vyššou vlhkosťou (približne 40-60 %). Mokré sauny sú vybavené varičom s nádržou na vodu. Ohriata voda sa rovnomerne odparuje, čo vedie k vyššej vlhkosti.

Aký typ sauny by som si mal vybrať pre svoju domácnosť? Čo je kombinovaná sauna?

Existuje ideálna sauna? V skutočnosti bude pre každého znamenať niečo iné. Je však možné kombinovať funkcie oboch typov sáun: suchej a mokrej. Kombinovaná sauna využíva vlastnosti fínskej a parnej sauny. Pomocou dvojfunkčnej rúry s výparníkom môžeme dosiahnuť optimálnu teplotu a vlhkosť. Kombinovaný ohrievač má prídavný výparník, ktorý pojme až 5 litrov vody na intenzívne zvlhčenie vzduchu v saune. Je voliteľná, takže ju môžeme zapnúť, čím dosiahneme efekt mokrej sauny, alebo vypnúť a používať suchú saunu. Aromaterapiu môžeme využiť aj v domácej kombinovanej saune pridaním niekoľkých kvapiek obľúbených esenciálnych olejov.

Akú saunu si vybrať do svojej domácnosti? Zhrnutie!

Domáca sauna zvyčajne slúži celej rodine (a niekedy aj priateľom). Akú saunu by ste si teda mali vybrať pre svoju domácnosť, aby bola optimálna pre každého používateľa? Multifunkčným riešením je kombinovaná sauna, ktorá v sebe spája funkcie suchej aj mokrej sauny. Výparník v tomto type sauny umožňuje nastaviť optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu v drevenej miestnosti, aby každý mohol využívať zdravotné výhody domácej sauny. Okrem toho si môžete vybrať z kombinovaných sáun s infračervenými ohrievačmi. O tomto type sauny si môžete prečítať tu.