1. SUPINE
  2. Blog o saunovaní
  3. Fínska sauna – čo stojí za to vedieť o suchej saune?

Fínska sauna – čo stojí za to vedieť o suchej saune?

Fínska sauna nie je len drevená miestnosť s varičom, ale celý rituál, ktorý má za následok prekonanie mnohých chorôb a posilnenie imunity organizmu.

Princípy používania suchej sauny pochádzajú z Fínska, ako naznačuje jej druhý, tiež populárny názov. Fínska sauna je kabína v miestnosti alebo drevená miestnosť vyhrievaná sporákom na vysokú teplotu 70 až 90 °C a nízku vlhkosť vzduchu okolo 10 %. Pri liečbe podporujúcej zdravie sa využíva striedavé rýchle zahrievanie tela a následné ochladzovanie, napríklad studenou sprchou. To je v skratke všetko. Teraz prejdime k tradičnému fínskemu rituálu.

Ako používať fínsku saunu, aby som dosiahol čo najlepšie výsledky?

Fínsku saunu môžete využívať až 2-3-krát týždenne. Frekvencia závisí od celkového stavu organizmu. Fínsky kúpeľ sa začína zahrievaním tela v drevenej miestnosti. Táto fáza by mala trvať približne 8-12 minút. Tento typ sauny sa používa nahý, aby sa telo mohlo rovnomerne prehrievať. Procedúra by mala byť relaxačná, preto je najlepšie použiť drevenú lavicu, na ktorú si môžete aj ľahnúť.

Ďalšou fázou je kúpeľ chladným vzduchom. Ak to chcete urobiť, opustite fínsku saunu a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite vonku. Táto fáza sa tradične končí ponorením sa do snehu alebo studenej rieky. Výborná je však aj studená sprcha. Majte na pamäti, že telo ochladzujete pomaly, od chodidiel smerom nahor – k srdcu.

Uvedené cykly – zahrievanie a ochladzovanie tela – sa môžu opakovať 2 až 3-krát.

Aké sú výhody fínskej sauny?

Striedanie zahrievania a ochladzovania tela má nielen relaxačný účinok po športe, ale pomáha prekonať mnohé choroby a neduhy a celkovo zlepšuje imunitu.

Pravidelné kúpanie vo fínskej saune znižuje stres vďaka svojim relaxačným a uvoľňujúcim účinkom. Tieto procedúry sa odporúčajú aj po športových aktivitách, pretože uvoľňujú svaly, zvyšujú pružnosť kĺbov a tým zlepšujú celkový stav tela.

Ďalšou výhodou suchého saunovania je zrýchlenie metabolizmu. Pravidelnosť liečby pomôže znížiť telesnú hmotnosť.

Okrem toho striedavé zahrievanie a ochladzovanie tela normalizuje krvný tlak. V praxi to znamená, že ľudia s hypertenziou môžu mať nižší krvný tlak. A na druhej strane, ľudia, ktorí trpia nízkym krvným tlakom, začnú pozorovať, ako sa im tlak zvyšuje. Používanie sauny má za následok rozšírenie ciev počas horúceho kúpeľa a ich stiahnutie počas ochladzovania.

To však nie je všetko. Horúci vzduch uvoľňuje mazové žľazy, čím znižuje tvorbu kožného mazu, čo je prospešné v boji proti akné.

Vylučovanie potu tiež pomáha zbaviť telo toxínov.

Ktoré z uvedených výhod používania suchej sauny sú pre vás najdôležitejšie?

Ak máte vhodné geografické podmienky, určite oceníte relaxáciu pri suchom kúpeli v horúcom vzduchu sauny v kombinácii s pomalým ponáraním sa do snehovej kopy.