1. SUPINE
 2. Blog o saunovaní
 3. Pre koho je infrasauna určená? Prečítajte si o kľúčových vlastnostiach infrasauny

Pre koho je infrasauna určená? Prečítajte si o kľúčových vlastnostiach infrasauny

Pre koho je infrasauna najvhodnejšia? Predovšetkým pre netrpezlivých, pretože sa zahrieva najrýchlejšie.

Infrasauna je výbornou voľbou aj pre ľudí, ktorí neznášajú vysoké teploty. Infračervená (IR) sauna je vhodná aj pre športovcov alebo kardiakov, a dokonca aj pre starších ľudí a deti, pretože nezaťažuje telo priamym ohrevom.

Infrasauna je moderný typ sauny, ktorý sa vyznačuje typom ohrevu. Infrasauny na rozdiel od tradičných sáun nevyhrievajú celú miestnosť, ale ohrievajú priamo telo. Vďaka tomu sa účinok dosiahne rýchlo; saunu možno používať približne 10 minút po zapnutí. V infrasaune je citeľná teplota nižšia ako v klasickej saune, pohybuje sa od 50 do 60 °C. Vďaka týmto vlastnostiam si infrasaunu najčastejšie vyberajú športovci, starší ľudia a deti (alebo skôr ich opatrovatelia), ako aj ľudia trpiaci chorobami obehového systému.

Ako funguje infrasauna? Aké sú účinky pravidelného kúpania v infrasaune?

Infrasauna je rovnako ako ostatné tradičné sauny vyrobená z prírodného dreva. Jej zdraviu prospešné vlastnosti sa však dosahujú prostredníctvom druhu ohrevu – infračervených lúčov. Infračervené vykurovanie nevyhrieva celú miestnosť, ale len telesá a predmety v nej. Vďaka tomu používateľ sauny nepociťuje vysokú teplotu ako v tradičnej saune. Infračervené lúče prenikajú do tela, pôsobia rýchlo a účinne.

V dôsledku tepla sa rozšíria cievy, zvýši sa srdcová frekvencia a telo sa začne potiť. Systematické kúpanie v infrasaune pomáha spaľovať nepotrebné kalórie a odstraňovať toxíny z tela.

Pre koho je infrasauna určená? Pri akých stavoch pomáhajú infrasaunové kúpele?

Ako sme už spomenuli, infrasauna je vďaka priamemu ohrevu tela vhodná pre športovcov, starších ľudí a deti, ako aj pre ľudí trpiacich rôznymi kardiovaskulárnymi ochoreniami. Infrasauny si najčastejšie vyberajú rodiny, v ktorých chcú blahodarné účinky využívať starší ľudia aj deti. Systematické kúpanie v infrasaune pomáha zmierniť príznaky alebo liečiť rôzne ochorenia, ako sú okrem iného:

 • reumatické ochorenia a bolesti kĺbov,
 • problémy s chrbtom alebo ischias,
 • poruchy periférneho obehu,
 • hypotenzia,
 • problémy s krvným obehom, ako sú kŕčové žily,
 • hemoroidy,
 • infekcie dýchacích ciest,
 • cukrovka,
 • nadváha,
 • kožné ochorenia, napr. akné,
 • chronický stres a únava,
 • a dokonca aj menštruačné bolesti.

Sauna pre športovcov – najlepšou voľbou je infrasauna

Ohrev v infrasaune pôsobí priamo na telo a je podobný slnečnému žiareniu. Vďaka tejto vlastnosti je výbornou voľbou pre športovcov. Kúpanie v infrasaune účinne uvoľňuje svaly, ktoré sú niekedy namáhané po fyzickej námahe. Okrem toho seansa nie je únavná a pomáha liečiť posttraumatické stavy.

Na dosiahnutie pozitívnych účinkov infrasaunovania je nevyhnutná pravidelnosť.

Blahodarné účinky kúpeľa v infrasaune sa získavajú prostredníctvom infračerveného žiarenia. Ide o inovatívny typ sauny, ktorý dokáže zmierniť príznaky, ale aj liečiť mnohé choroby. Používanie infrasauny sa najčastejšie odporúča ľuďom, ktorí majú problémy s chrbticou, kĺbmi alebo cukrovkou, ale aj športovcom. Pomáha aj v boji proti nadváhe alebo akné. Ako pri každom saunovaní, aj tu však platí, že dôležitá je pravidelnosť. Kúpanie odporúčame maximálne trikrát týždenne a každá návšteva by nemala trvať dlhšie ako 30 minút.