1. SUPINE
  2. Blog o saunovaní
  3. Soľná sauna – ako funguje a aký je prínos používania domácej fínskej soľnej sauny?

Soľná sauna – ako funguje a aký je prínos používania domácej fínskej soľnej sauny?

Soľná sauna – o aký typ sauny ide? Ako taká domáca sauna funguje? Aké sú výhody používania soľnej sauny? A predovšetkým, je tento typ sauny pre vás vhodný? Odpovede na tieto a podobné otázky nájdete nižšie.

Začnime tým, čo odlišuje soľnú saunu od ostatných typov? Ako už názov napovedá, v saune nájdete soľ. Konkrétne ide o soľné bloky, ktoré sa v iných typoch sáun nepoužívajú. Soľná sauna je typ fínskej sauny vyrobenej z dreva. Pec, ktorá je súčasťou zariadenia, vytvára teploty v rozmedzí 60 až 100˚C. V soľnej saune sa dosahuje relatívne nízka vlhkosť 10 až 15 %.

Ako funguje domáca soľná sauna?

Soľné bloky, ktoré sa nachádzajú vo fínskej saune, pri pôsobení teploty uvoľňujú liečivé stopové prvky. Tým sa zabezpečí, že vo vzduchu v saune sú prítomné prvky ako jód, bróm, vápnik a horčík. Takto sa soľné sauny obohacujú o inhalácie liečivého vzduchu.

Aké sú výhody používania fínskej soľnej sauny?

Už dobre viete, že vzduch v soľnej saune obsahuje liečivé prvky. To znamená, že počas kúpeľa sa používa zdravotná inhalácia. Pravidelné používanie soľnej sauny zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest, znižuje príznaky alergie a zlepšuje zásobovanie organizmu kyslíkom. Okrem toho má soľ antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, čo je užitočné pri liečbe infekcií a prechladnutia, ale pomáha aj pri kožných ochoreniach a problémoch.

Aké choroby pomáha liečiť suchá soľná sauna?

Pravidelné kúpanie v soľnej saune prostredníctvom terapeutických inhalácií pomáha zmierňovať príznaky a liečiť rôzne ochorenia. Používanie soľnej sauny sa odporúča najmä ľuďom, ktorí majú problémy s hornými dýchacími cestami. Kúpele sa odporúčajú aj na prevenciu chorôb:

  • hrdlo,
  • hrtana,
  • priedušnice,
  • priedušky,
  • pľúca.

Aké sú výhody pravidelného saunovania v soľnej saune?

Už viete, že pravidelné používanie soľnej sauny pomáha liečiť príznaky alebo ochorenia horných dýchacích ciest a zmierňuje alergie. Ako vplýva inhalácia vzduchu z domácej soľnej sauny na organizmus? Prvky sa zo soľných blokov uvoľňujú pod vplyvom teploty:

  • jód – inhalácie jódu majú za následok zriedenie hlienu usadeného v dýchacích cestách a uľahčujú jeho vylučovanie z tela,
  • bróm – dýchanie zdravého vzduchu, v ktorom sa nachádza bróm, rozširuje priedušky, čím uľahčuje dýchanie a zmierňuje podráždenie,
  • vápnik a horčík – vdychovaný vzduch bohatý na tieto prvky má protialergický a protizápalový účinok a zlepšuje vstrebávanie ostatných minerálov.

Domáca soľná sauna je vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí bojujú s alergiami alebo ochoreniami horných dýchacích ciest.

Kúpanie v suchej soľnej saune je kombináciou relaxácie a zdraviu prospešných účinkov. Pravidelné používanie tohto typu sauny je spôsob, ako detoxikovať organizmus, zmierniť príznaky alergie a predchádzať ochoreniam horných dýchacích ciest a kožným ochoreniam.